«Музика сили та люті»

Пілютиков

Людвіг ван Бетховен, Сергій Пілютиков – музика цих двох композиторів прозвучить у програмі концерту філармонічного симфонічного оркестру, що відбудеться 25 серпня у Національній філармонії. За диригентським пультом – Микола Дядюра. 

Від початку війни такі незвичні, на перший погляд, тандеми у концертних програмах – західноєвропейський класик/сучасний український композитор чи композиторка – трапляються дедалі частіше. Бетховен – Пілютиков, або Бетховен – Родін, Анґерер – Станкович, Моцарт – Польова і т. ін. Це не так тренд (певний символізм доби тут звичайно є), як дуже логічний, природній, врешті перетворений у тенденцію діалог, що насправді триває вже хтозна відколи, принаймні у музичній царині. Сучасне мистецтво загалом завжди черпає знання й натхнення із мистецтва минулого, навіть якщо на позір нібито зрікається чи заперечує його (як от, аванґардисти). Нова українська академічна музика, фундамент якої заклав по суті Борис Лятошинський, глибоко вкорінена в європейський музичний контекст. Український авангард ХХ століття – чи не найяскравіше явище в українській культурі, музичній зокрема, – це фактично запізнілий у часі модернізм, що, як відомо, веде свій початок саме із європейського мистецтва. 

Чи є український композитор Сергій Пілютиков авангардистом? І так, і ні. Дуже різний, а разом із тим впізнаний, він, схоже, дотримується у своїй творчості двох основних принципів: щирість і драйв (не випадково не без кайфу випробовував себе у ролі рок-музиканта). Можливо, тому його музика, яку простою не назвеш, завжди знаходить шлях до серця слухача.

«Легіон» Пілютикова для симфонічного оркестру створено ще 2010 року. Тоді ж відбулася прем’єра на фестивалі «Київ Музик Фест». Втім, запис твору у мережі з’явився нещодавно, якщо бути точним – на 37-й день російської збройної агресії в Україні. Чому це важливо? Бо ця музика настільки зрезонувала реаліям сьогодення – емоційно, образно – що, здавалося, її написано тепер. Виходить, композитор, як це часом буває, передбачив нинішні події дванадцять років тому… «Музика сили та люті, опору та мужності, музика нескінченної сили духу нашого народу», – так написав сам автор про свою композицію на сторінці у Facebook. Нині маємо чудову нагоду знову почути цей твір наживо. У другому відділенні програми – П’ята симфонія Бетховена. 

Текст: Олеся Найдюк 

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *