Століттями людство працювало над поліпшенням свого комфорту, створюючи об’єкти і пристрої, які сприяли зручному переміщенню на великі відстані. Сьогодні ми маємо чудові засоби пересування – швидкі поїзди, розвинуті залізничні мережі та сучасні метрополітени. Зокрема, і цим досягненням інженерної думки присвячена виставка «Позачасся», відкриття якої відбулося в галереї Imagine Point.
Її учасники – Анна Приходько та Владислав Рябоштан, – майже наочно демонструють набуття простими об’єктами нових сенсів зі своїм унікальним змістом.
Війна принесла повністю нові відтінки значень багатьом повсякденним речам, які раніше були звичайними й не привертали багато уваги. Виставка складається з різних серій картин, створених протягом різних років. Проте, всі ці твори, ніби самі собою, адаптувалися до сучасної реальності, замінюючи первісний символізм новими інтерпретаціями.
![«Позачасся»](https://kyivdaily.com.ua/wp-content/uploads/2023/07/dyzajn-bez-nazvanyya-2-7.png)
Серія «Експлуатаційно непридатні», розпочата Анною Приходько ще у 2020 році, зображує вагони, залишені на покинутих коліях, як мовчазних свідків минулого. Ці порожні оболонки часу вже не виконують своє призначення і залишаються у стані незмінності і статики. Їх зіпсовані колеса та скрипучі двері відтворюють звуки покинутості й самотності, а написи і позначки на вагонах покриваються іржею, що їх ледь можливо прочитати. Але саме в цій руйнації і приреченості криється краса, яка нагадує нам про щось важливе й цінне в нашому швидкоплинному світі, де час від досягнень до забуття може бути дуже коротким. Анна Приходько показує, що навіть у самотності та занедбаності можна знайти символічну силу, яка нагадує про постійну зміну та унікальність кожного моменту нашого існування.
![«Позачасся»](https://kyivdaily.com.ua/wp-content/uploads/2023/07/dyzajn-bez-nazvanyya-1-12.png)
«У дитинстві мене оточували заводи, залізниця, недобудоване метро та інші промислові об’єкти. Навіть переїхавши в інше місто, я завжди прагнув знайти місця, до яких звик», — розповідає Владислав Рябоштан. Його велика серія живописних робіт присвячена станціям київського метрополітену. Метро, яке було просто зручним і швидким способом пересування, сьогодні стало безпечним притулком, що здатен захистити від вибухів. Для багатьох станції метро стали своєрідним домом у перші тижні повномасштабної війни, забезпечуючи безпеку і спокій. Тому, незважаючи на те, що серія була розпочата ще перед повномасштабним вторгненням, художник продовжує зображувати київське метро, а його картини набувають абсолютно нових значень і підтекстів. Вони передають містичну ауру темних тунелів та приглушене освітлення на станціях, що випромінює спокій для тих, хто знайшов там укриття.
![«Позачасся»](https://kyivdaily.com.ua/wp-content/uploads/2023/07/dyzajn-bez-nazvanyya-3-4.png)
У нашому сприйнятті час втратив хронологічну лінійність. Він перестав бути просто послідовністю подій, замість цього став складною мозаїкою, де минуле, теперішнє та майбутнє переплітаються. Так само і в картинах Анни Приходько та Владислава Рябоштана, які були створені до 2022 року – нові сенси проникають у них, замінюючи і доповнюючи попередні.
Авторка тексту: мистецтвознавиця, арт-менеджерка галереї Imagin Point,Пожидаєва Дарія.
Фото: Сергій Мазураш
- Що: виставка «Позачасся»
- Коли: з середи по суботу, з 12:00 до 18:00
- Де: Мала зала галереї Imagine Point, Голосіївський проспект 86/1, вхід з двору.