19 липня відбулося відкриття виставки «Рай для тварин» у молодому київському мистецькому просторі Voitok Gallery. Засновником галереї та куратором виставки є Сергій Войток – український блогер, дослідник та популяризатор сучасного мистецтва. Ця виставка є не першою після відкриття галереї, однак, за словами Сергія, саме цей проект став гранд-стартом діяльності цього простору.
«Я близько десяти років присвятив роботі з сучасним українським мистецтвом, та завжди мріяв про власний простір. І нарешті ця мрія стала реальністю. Доклавши чимало зусиль, я відкрив галерею під час війни для того, аби розвивати нашу українську культуру та допомагати нашим захисникам».
«Рай для тварин» – це виставка сучасного українського мистецтва, де представлені майже п’ятдесят робіт від 21 художника і художниці з різних міст України. Частина митців досить відомі та активно беруть участь у виставках за кордоном, а інші – молоді автори, які мають бажання долучатися та звучати в суспільному полілозі. Зокрема, до проекту долучилися Олексій Ревіка, Володимир Семків, Ave Libertatemaveamor, Марія Мудрак, Роман Сірий, Валентин Лапшин, Крістіна Отчіч, Vova Keno, Мітя Фенечкін та інші.
Вже на перший погляд, виставка інтригує своєю назвою та провокує на роздуми про «утопічний рай», про ілюзії, які ми самі собі надбудовуємо, та про те, що робить тварину людиною і навпаки, людину твариною. Кожен з представлених творів, виконаних в автентичних техніках левкасу, літографії, гобелену, живопису, скульптури з дерева, кераміки та інших медіа, несе в собі символічну інтерпретацію української дійсності.
Роботи в галереї розміщені мозаїчно, будучи позбавленими будь-якої архітектоніки – на стінах в коридорі та у кімнаті, на столі та на підвіконні. Тим не менш, це нагадує алюзію на Гіленове бурмотіння множини у метафоричному порівнянні з новим світом – світом, де говорять евфемізмами про війну, відчуваючи чи то розгубленість, чи то стурбованість.
Більшість робіт тримають у фокусі уваги соціальні або індивідуальні проблеми, та через асоціативні образи повертають глядача з лементу “богемної тусовки” до реального життя. Найбільш масштабна з представлених робіт в експозиції картина Яни Гудзан «Гра. Безпечне місце» зображає двох літніх жінок, що ніби сидять обабіч свого будинку на пікніку. Гарна, тиха місцина, поруч гуляють тварини. Але земля без додаткових натяків з’ясовує, що це за локус: «Земля повертає нас до примітивної комп’ютерної гри “Сапер”, в яку було весело грати в дитинстві, але тепер це наша реальність. Загалом відчуття як у грі, але ми по той бік екрану. Через скло смартфона на нас дивляться, як на персонажів, підбадьорюють, але контакту немає. І це надає життю в Україні відтінок сюрреалізму».
Дерев’яні скульптури Романа Сірого із серії «Ті, що неможливо осідлати» відрізняються динамікою та являють собою частково рухомі об’єкти, що образно нагадують міфічних істот із тілом тварини та головою людини. Досліджуючи архетипи та культурні символи автор привертає увагу глядача до спадковості культурного походження особистості та невідворотного впливу пласту історично сформованих патернів.
«Рай для тварин» – це, певною мірою, проявлений симптом спільної української дійсності, що стала новою нормою та частиною досвіду. Ця виставка про українців, які звучать сумішшю голосів, досвідів та переживань, та про світ, який час від часу сумує за «втраченим раєм». Вона вкотре наголошує на злободенних проблемах, форсуючи роль мистецтва в рефлексії над ними. Так само, це важливий крок для Voitok Gallery на шляху становлення як галереї сучасного українського мистецтва.
Виставку можна відвідати до 3 вересня адресою пров. Госпітальний, 1А.
Авторка тексту Історикиня мистецтв, арт-менеджерка галереї Imagine Point Інна Каленська