Сергій Божко у Кишиневі, Олександр Животков у Падуї, українські модерністи у Вені та Лондоні

Сергій Божко

Лісосмуга як любов і захист: наприкінці лютого у Кишиневі відкрилася виставка робіт українського митця з Одеси. 

На третьому році війни з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну твори українських художників почали частіше показувати світові. 22 лютого у Кишиневі відкрилася виставка Сергія Божка з Одеси «Лісосмуга».

На відкриття художник не приїхав – в будь-який момент він може бути призваний у лави Збройних сил України, щоб захищати свою батьківщину. Але десять великих полотен представили куратори виставки – доктор мистецтвознавства Валерія Барбас та доктор історії Паулюс Адельсгрубер. 

На картинах, більшістю написаних Сергієм Божко вже під час повномасштабного вторгнення, не тільки українська лісосмуга, яка стає парканом та загибеллю для окупантів, а ще самі окупанти, які намародерили собі пральні машини та інші речі з мирних будинків українців. Художник не жаліє фарб та майстерності: росіяни вийшли жалюгідними загарбниками, які руйнують спокійне затишне життя. Художник не приховує своєї огиди, але при тому сміється зі загарбників.

«Лісосмуга» – це не просто природний паркан. Це захист та оберіг для українців, який виступає смертю для російських окупантів. При «стьобному» відношенні відчувається майстерність автора та філософське відношення до життя: перший страх з початку повномасштабного вторгнення пройшов, залишилася лють та огида до ворога та впевнена віра: от зараз ми переб’ємо цю пошесть і знов повернемося до мирного життя –  будемо малювати, народжувати та виховувати діточок, сіяти хліб та бурячки, піклуватися про свої сади та тваринок. Одним слово – жити. «Лісосмуга» – це про любов до життя кожним кроком пензлика.

«Сергій Божко – майстер гумору і тонкої іронії. Ми вважаємо, що представлення певних процесів через призму іронії може сприяти кращому сприйняттю того, що відбувається навколо, і я впевнена, що це унікальний досвід для кожного глядача, який увійде в галерею», – заявила на відкритті виставки посол Австрії у Молдові Стелла Авалоне.

«Одеса завжди вважалася столицею гумору України. Експозиція під назвою «Лісосмуга» –  це виставка про трагедію війни. Лісосмуга – це ті стратегічні місця, де тривають найсильніші військові зіткнення. Згідно з географічними особливостями, саме в південній частині України в зоні лісосмуги намагаються зайняти вигідні військові позиції, і всі битви точаться за цю лісосмугу. Божко зобразив війну з великим почуттям іронії, і на цій виставці ми зрозуміли, що Одеса здобула перемогу над трагедією», – зазначив посол України у Молдові Марко Шевченко.

«У грудні 2022 року я вперше зустрівся з Сергієм Божком у його студії в центрі Одеси, за два кроки від Опери. У той час у місті не було електрики, і тротуари були заставлені генераторами, щоб підтримувати роботу магазинів, банків і кафе. Картини Сергія я сприйняв як оригінальне трактування нещодавньої трагічної історії та присутності в ній. Божко прагне не зациклюватися на жаху, який принесло в його країну російське вторгнення. Навпаки –  він протистоїть агресору за допомогою іронії. Серія «Лісосмуга» була розпочата кількома роками раніше. Сьогодні її можна сприймати як передвістя того, що ми спостерігаємо на фронті: бої з анахронічним виглядом розгортаються вздовж лісових смуг. Однак, як стверджує художник, світло все ще пробивається крізь них. Надія, як і раніше, жива», – підсумував куратор проєкту Паулюс Адельсгрубер.

Виставка відкрита за сприянням Центру Сучасного Мистецтва [Ksa:k], Гете-Центру Кишинева та посольств Австрії та України в Республіці Молдова, Академії музики, театру та образотворчих мистецтв. 

Сергій Божко – український художник, народився 1985 року в Одесі. Майстерності художника навчався у свого батька – видатного майстра Ігоря Божка. Учасник національних і міжнародних виставок. У 2010 році він був лауреатом конкурсу молодих художників, організованого музеєм сучасного мистецтва в Одесі. Серед його нещодавніх виставок: у галереї Zmist в Одесі у  2021-му, у галереї Corpus fine art Black on Black у Києві, а також у ЦСМ «Білий Світ», де пройшла спільна виставка з Ігорем Гусєвим «Зустріч у бомбосховищі», – останні дві у минулому воєнному 2023-му.

Виставка триватиме до 10 березня у мистецькому просторі «Бункер» у Кишиневі на вулиці 31 серпня 1989. Вхід вільний.

Текст: Олена Балаба

Фото організаторів

У Відні відкрито виставку українського авангарду — мистецтва перших десятиліть XX століття. Картини, евакуйовані з українських музеїв, уже другий рік подорожують європейськими столицями. Віденська версія виставки вийшла наймасштабнішою. Там є одразу кілька робіт чудового Всеволода Максимовича (дорогий Національний художній, любимо), який прожив дуже мало, сьогодні його називають українським Клімтом. Виставка працює до 2 червня 2024 року у Нижньому Бельведері. Потім картини вирушать до Лондона, де їх можна буде (28 червня) побачити у Королівській академії мистецтв Королівській академії мистецтв.

7 березня в Італії відкриється  виставка «Олександр Животков. Священні скрижалі України» і представить італійським глядачам 33 твори Олександра Животкова, більшість із яких були створені після початку повномасштабного російського вторгнення. З 24 лютого 2022 року київська майстерня Животкова перетворилася на його особисте поле бою, де художник власною творчістю розпочав боротьбу за Україну. Більшість творів митця присвячено конкретним датам та місцям, які назавжди залишаться відкритими ранами в серцях українців, — Буча, Маріуполь, Ірпінь, Херсон, Вінниця. Війна занурила українське суспільство у біль, відчай і горе. Досліджуючи ці емоційні стани, Животков відтворює їх у скульптурних рельєфах та контррельєфах з картону, каменю та дерева.  Де: Galleria Cavour, Падуя / Коли: до 31 березня

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *