Знаний і незнаний Сергій Борткевич

Сергій Борткевич

Ім’я Сергія Борткевича, українського композитора польського походження кінця ХІХ – початку ХХ століть, тільки зараз починає входити у вітчизняний музичний контекст. Постать маловідома, недооцінена, трагічна.

Арешт після приходу до влади більшовиків, пограбування батьківського будинку в Харкові, знесення його могили у Відні бульдозером – усе це сумні факти з біографії митця. Чимало його музичних творів вважалися до якогось моменту втраченими. Але останнім часом дослідники різних країн (Італії, Голландії, Канади, Америки, Німеччини) знаходять ноти композитора у приватних архівах. Адже за життя Борткевича його музику видавали престижні видавництва Німеччини, Австрії, Угорщини. 

В Україну творчість Борткевича (1877 – 1952 рр.) почала повертатися на початку 2000-х. Одним із перших його музику почав популяризувати Микола Сукач, диригент Чернігівського симфонічного оркестру «Філармонія». Минулого року в Києві вперше пройшов Фестиваль музики Борткевича. Ініціювали його молоді музиканти, дослідники творчості Борткевича, аспіранти Національної музичної академії ім.П.Чайковського, піаніст Євген Левкулич та скрипаль Темур Якубов. За їхньої участі навесні цього року у Національній філармонії України відбулося виконання трьох фортепіанних концертів Борткевича. Продовженням цих ініціатив стане концерт скрипкової музики у столичній консерваторії. 

Сергій Борткевич був сучасником Скрябіна та Рахманінова, отож впливи цих композиторів відчутні в його музиці. На формування стилю Борткевича вплинули й програмна музика німецьких романтиків (Шумана, Мендельсона), симфонізм Чайковського і гармонія Вагнера. Але є й щось неповторне в його музиці, насамперед унікальний мелодизм. І справді, Борткевич – справжній майстер красивих, наспівних мелодій, які отримують часом зовсім несподіваний розвиток. 

Текст: Олеся Найдюк

Програма:
1. Сюїта для скрипки і фортепіано ор.63 (до 20 хв.)
– Листок з альбому
– Вальс
– Медитація
– Іспанія

2. Соната для скрипки та фортепіано ор.26 g-moll (35 хв.)
– Sostenuto. Allegro dramatico
– Andante
– Allegro vivace e con brio

Виконавці:
Темур Якубов (скрипка)
Євген Левкулич (фортепіано)

  • Що: Вечір скрипкової музики Сергія Борткевича 
  • Коли: 18 листопада, 19.00
  • Де: Малий Зал НМАУ ім. П. Чайковського, вулиця Архітектора Городецького, 1-3/11.
Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *