Сонце заходу на південному заході

«Сонце заходу / Sol Occidens»

12 жовтня в Одеському художньому музеї відбулося відкриття виставки «Сонце заходу / Sol Occidens» — першої такого потужного масштабу з початку бойових дій. 

Маргіт та Роман Сельскі — львівське подружжя художників, які завдяки своєму творчому шляху стали поширювачами європейських провідних шкіл і напрямків в творчій спільноті Львова. Роман, що народився у Львові в 1903 році, після навчання у Львівських художніх закладах  поступає в Краківську Академію красних мистецтв, але восени 1925 року переїжджає до Парижа, де в ті часи вирувало художнє життя. Саме там він відвідує модерну академію Фернана Леже, а потім вже закінчує Краківську академію і повертається до Львова, прагнучі поділитися з колегами своїми добутками. Саме в академії Леже він зустрічається зі своєю одногодкою  Маргіт, чий творчій шлях був майже таким самим – Вільна академія мистецтв у Львові, рік у Краківській академії мистецтв,  Академія мистецтв у Відні, і нарешті, рішення їхати до Парижу, де вона, відвідавши кілька модерних академій, врешті решт зупиняється саме на майстерні Фернана Леже. Після одруження вони повертаються до Львова, з яким буде пов’язане їхнє подальше творче життя. Їхнє втілене прагнення – перенести нові ідеї модерну на українське підґрунтя – справило вплив на кілька генерацій львівських художників…

«Сонце заходу / Sol Occidens»

На відкритті  куратори відмітили, що недарма багато виставок, які пройшли в музеї за останні півтора роки, були пов’язані зі Львовом, де потужні художні школи формувалися не в останнє завдяки Маргіт та Роману, вісникам та поборникам європейського модерну (Роман із 1947 року  протягом 27 років очолював кафедру живопису в Інституті прикладного та декоративного мистецтва). І важко зараз казати, помітив Кирило Ліпатов,  співкуратор виставки, яким  було б сучасне мистецтво в Одесі, якщо б свого часу перемогла саме європейська течія.

«Сонце заходу / Sol Occidens»

Колекціонер Едуард Димшиц відважився на потужний крок – привезти роботи майстрів до неспокійної Одеси, де тривоги лунають майже кожну добу. Але тим самим він подарував одеситам та гостям міста свято – на відкриття прийшло стільки народу, що глядачів прийшлося запускати по черзі, щоб не пошкодити старі сходи на другий поверх.

«Сонце заходу / Sol Occidens»

Експозиція була розташована відповідно періодам творчості художників – від ранніх до пізніших робот, і ми наочно могли побачити всі еволюції їхнього мистецтва – навіть те, який вплив на нього свого часу створив той чи інший майстер. Тут треба додати, що як на мене роботи Маргіт хіба не потужніші за роботи свого чоловіка; принаймні взаємовплив часом навіть не дозволяє вгадати, не дивлячись на пояснювальну табличку, кому саме з подружжя належить та чи інша робота. Втім те, що художники випробували в своїй  творчості стільки стильових прийомів дозволяє нам побачити майже всі напрямки розвитку  західноукраїнського модерну.         

Марія Галіна

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *