«Мистецтво – моя зброя»

«Святий Боже»

Національна філармонія України відкриває 159-й концертний сезон прем’єрою твору сучасного українського композитора Олександра Родіна. 2 вересня його «Святий Боже» прозвучить на сцені Колонного залу імені Миколи Лисенка у виконанні філармонічного симфонічного оркестру. Диригент – Микола Дядюра. 

Це вже стає доброю традицією філармонічного симфонічного оркестру: відкривати сезон твором одного із сучасних українських композиторів. За останні роки цієї честі були удостоєні Євген Станкович, Валентин Сильвестров, Сергій Пілютиков. Як правило, музика сучасного автора звучить в одному концерті із музикою того чи того західноєвропейського класика. І це теж дуже правильна стратегія. Щонайменше, слухач звикає до цілісного сприйняття музичного процесу, на противагу традиційній вибірковій рецепції, зорієнтованій на «епохи», «стилі», «школи» тощо. Зрештою, вітчизняний слухач подекуди настільки глибоко погруз у знайомих гармоніях класико-романтичної доби, що проблема зміни ставлення до сучасної музики – зі скептичного на оптимістичне – і сьогодні актуальна. 

Отже, цього разу у філармонічному концерті-відкритті прозвучить твір Олександра Родіна. «Святий Боже» для симфонічного оркестру написано у квітні цього року у Києві, під звуки сирен та вибухів. Із початком російської збройної агресії проти України композитор нікуди не виїздив. Сидів і працював у своїй квартирі. Чи був страх смерті? Ні, каже, тільки жага до світла. «Цей твір про світло, – розповідає. – Це моя війна, і мистецтво – моя зброя, єдина зброя проти темряви, яку можемо застосовувати ми, люди мистецтва». 

В основі твору – тема церковного розпіву «Святий Боже, Святий Крепкий, Святий Безсмертний, помилуй нас», яку автор, за його словами, із дитинства чув у богослужіннях на рідній Чернігівщині. Ці землі також зазнали руйнувань і непоправних втрат від варварських дій окупанта. Тож твір Родіна, котрий родом із Чернігівщини, також про біль. Очевидно, лише справжній талант здатен перетворити глибокий біль у непереможне світло. 

У другому відділенні концерту прозвучить Третя симфонія Людвіга ван Бетховена.

  • Що: концерт симфонічної музики
  • Коли: 2 вересня, 18.00
  • Де: Національна філармонія України

Текст: Олеся Найдюк 

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *