…1996-й рік. Мене, сільську дитину із Західної України виряджають в «Артек». Подія. Пригода! Якось тоді не думалось, що до знаменитого (колись піонерського) табору, виявляється, потрапляють «обрані». Що дорога на південь буде довгою й складною. Що тритижневі канікули в русифікованому українському Криму стануть для мене певним випробуванням. Що мине лишень 18 років і про півострів на Чорному морі говоритимемо геть в іншому статусі…
У кожного з нас свої спогади про Крим, переважно пляжно-рекреаційні, романтичні.
Але що ми знаємо про культуру Криму, кримськотатарську симфонічну музику?
Команда митців на чолі з кураторкою проєкту Світланою Євдокименко, автором ідеї Олександром Рудьком, диригентом і музичним керівником проєкту Ділявером Османом представляють 12 травня у Національній філармонії України красивий і політично вагомий мистецький проєкт під назвою «Симфонія Криму. Повернення». Прозвучить симфонічна музика однієї з найяскравіших сучасних кримськотатарських композиторок (оскільки жінка живе в тимчасово окупованому Криму, її ім’я не називаємо з міркувань безпеки) та поезія польського класика Адама Міцкевича, власне «Кримські сонети» (1825 – 1826), написані митцем під враженням від його двомісячної подорожі Кримом. Водночас, візуальна частина дійства репрезентує картини ключових моментів життя кримськотатарського народуза останні 250 років.
«У нашому проєкті ми хочемо сказати про багато речей, – розповідає Олександр Рудько. – Відповідно, використовуємо різні засоби виразності. Хочемо проартикулювати зокрема ті теми, про які раніше мовчали, або говорили недостатньо. В музиці закладено глибинні болі й радості кримськотатарського народу. Слово – незаангажований погляд на Крим і його культуру: поезія Адама Міцкевича дуже точно й стилістично ідеально поєднується з музикою. Відеоряд покликаний візуально висвітлити ключові події кримськотатарської історії. Тож, саме музика, слово і візуальна частина створюють цю Симфонію Криму».
«Приємно, що музика композиторки з Криму вперше звучатиме на одній з головних сцен нашої країни, – каже Ділявер Осман. – Ця подія є частиною національної культурної стратегії реінтеграції Криму, адже Крим – це Україна!».
Участь беруть Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України, Академічна хорова капела Українського радіо та Кирило Бондар (скрипка).
Проєкт реалізовується у партнерстві з ГО «Культурно-мистецька фундація DUSHA UA» за підтримки Goethe-Institut та телеканалу ATR.
Перед початком концерту о 18:30 у фойє філармонії відбудеться лекція кримськотатарської історикині Гульнари Абдулаєвої.
- Що: Мистецький проєкт «Симфонія Криму. Повернення»
- Коли: 12 травня, 19.00
- Де: Національна філармонія України
Текст: Олеся Найдюк