Напочатку жовтня в Києві буде презентовано виставковий проєкт «Такий різний Ройтбурд», присвячений пам’яті відомого українського митця, громадського діяча, директора Одеського художнього музею Олександра Ройтбурда, який відійшов у вічність на початку серпня цього року.
Проєкт реалізує Національний музей «Київська картинна галерея» спільно з галереєю Vakulenko Art Consulting.
Формат виставкового проєкту, як і сама особистість Олександра Ройтбурда, незвичний та захопливий – він відкриватиметься поступово в кількох локаціях, презентуючи глядачеві різні грані таланту художника:
- 6 жовтня о 18:00 – відкриття виставки й урочиста презентація проєкту в Національному музеї «Київська картинна галерея». У музеї виставка триватиме до 17 жовтня;
- 14 жовтня, у день пам’яті Олександра Ройтбурда (цьогоріч 14 жовтня йому виповнилося б 60 років), відкриється друга частина виставки в галереї Vakulenko Art Consulting, що триватиме до 14 листопада.
- 20 жовтня у Мистецькому центрі «Шоколадний будинок» – філії Національного музею «Київська картинна галерея» – відкриється третій етап заходу; він триватиме до 3 листопада;
Про що ж розповідатиме відвідувачеві цей проєкт? Зазирнемо трохи за лаштунки. Можливо, це буде масштабна виставка-ретроспектива? Ні, «Такий різний Ройтбурд» має іншу мету – розкрити багатогранність творчого самовираження унікального митця з його особливим стилем, що є легко впізнаваним і водночас дуже різним.
Ройтбурд сміливо йшов на експерименти, намагався якомога точніше передати засобами художньої виразності свій світогляд, донести до свідомості глядача найважливіші цінності та ідеї. Глибокий зміст і надзвичайно тонка іронія, притаманні митцеві як людині, знаходять своє відображення в усіх його роботах і, напевно, є саме тією характерною ознакою ройтбурдівського стилю.
Утім Олександр Ройтбурд – визначна постать не лише в українському мистецтві. Він був знаним громадським і політичним діячем, блогером, брав активну участь у Євромайдані, переймався вітчизняною культурою загалом. Керуючи Одеським художнім музеєм, Олександр істотно поліпшив рівень закладу, невтомно боровся за піднесення музейної справи в Україні, навіть в умовах пандемії COVID-19, – і при цьому не припиняв творити. Бо передусім Ройтбурд був талановитим художником із широким світоглядом та надзвичайно інтелігентною людиною з вишуканим почуттям гумору й гострим відчуттям справедливості.
Натхненні, змістовні, насичені глибинними емоціями, сповнені алюзій і метафор роботи Олександра Ройтбурда прикрашають колекції провідних музеїв світу (зокрема Національного художнього музею України, музею сучасного мистецтва МоМА в Нью-Йорку, Третьяковської галереї у Москві, київського PinchukArtCentre, Одеського художнього музею тощо) та відомі приватні колекції. Митець узяв участь у понад 100 численних артпроєктах і виставках. Він сяяв яскравою зіркою на небосхилі українського і світового мистецтва, яка раптово та надто рано згасла.
Виставковий проєкт «Такий різний Ройтбурд» покаже різні грані творчості унікального митця й усебічно обдарованої людини Олександра Ройтбурда. В експозиційних просторах Національного музею «Київська картинна галерея», його філії «Мистецький центр “Шоколадний будинок”» та галереї Vakulenko Art Consulting будуть представлені роботи, створені в різні періоди життя митця, – живопис, графіка, відеоарт.
Олександр Ройтбурд дуже любив розповідати історії – і, відвідавши виставки в рамках проєкту, ви неодмінно почуєте ці історії в роботах Майстра.
Тож до зустрічі 6 жовтня 2021 року у Національному музеї «Київська картинна галерея» на відкритті проєкту «Такий різний Ройтбурд»!
Національний музей «Київська картинна галерея» – це музей із цікавою історією, який має одну з найвизначніших в Україні колекцій творів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва і за 100 років свого існування став візитною карткою міста й України. — вул. Терещенківська, 9; «Шоколадний будинок» — вул. Шовковична, 17/2
Галерея Vakulenko Art Consulting є виставковим партнером музея, заснована Владиславом Вакуленко та партнерами у 2016 році та є одним із найбільших приватних виставкових просторів Києва, представляючи у своїх стінах багатьох відомих українських художників ХХ та ХХІ століть. — вул. Костьольна, 8
На фото робота Олександра Ройтбурда “Зустріч на шляху в Еммаус”
Текст: Варвара Федоріна