«І вічність поклав їм у серце» 

Ули Яйло

26 жовтня у Національній філармонії України відбудеться прем’єра творів норвезького композитора Ули Яйло. 

Тиша лише посилює голоси. Темрява лише окреслює світло

«Тамплієри» С. Жадан

У рамках концерту з промовистою назвою «І вічність поклав їм у серце» Київський симфонічний оркестр і хор (КСОХ) під орудою художньої керівниці та головної диригентки Вікторії Кончаковської виконають диптих «Темна ніч душі» та «Світла ніч душі» і месу «Схід сонця». Останній твір, власне, приніс композиторові визнання та надихнув виконавців до створення програмної назви концерту.

Київський симфонічний оркестр і хор було засновано американським подружжям місіонерів Роджером та Діаною МакМеррінами у 1993 році. Протягом довгих років своєї діяльності, колектив виконав величезну кількість творів, більшість з яких були прем’єрами для України. Серед таких творів вирізняються сценічні версії ораторій «Ілля» Ф. Мендельсона і «Страсті за святим Матвієм» Й. С. Баха, «Реквієми» Дж. Верді, Й. Брамса, Г. Берліоза, Г. Форе, «Глорії» Дж. Раттера і Ф. Пуленка, «Te Deum» А. Брукнера, «Радійте у Агнці» Б. Бріттена, «Чишестерські псалми» Л. Бернстайна, «Весна в Апалаччах» і «Родео» А. Копланда, «Різдвяний кант» А. Онеґґера. Очевидно, що левова частина творів має духовне спрямування, тож, вибір творів Ула Яйло органічно вписується до репертуарної скарбниці колективу.

Музика норвезького композитора натхненна найкращими музичними сторінками світового кіно. Сам митець, в багатьох інтерв’ю, постійно підкреслює свою прихильність у створенні композицій дотичних до стилю музики, що звучить у таких шедеврах, як «Міст Шпигунів» (2015), «Спокута» (2007), «Готель “Гранд Будапешт”» (2015), трилогія «Володар Перснів» (2001-2003). Однак, в той же час, Ула Яйло намагається знайти свій власний шлях до самовираження. Так, в одній з розмов, що розміщена на сторінках блогу британської  музичної компанії Musicroom  він відзначає: «Я вивчав кіномузику в Університеті Південної Каліфорнії в Лос-Анджелесі маючи намір зайнятися цим, але я зрозумів, що мені насправді дуже подобається свобода, що пропонує концертне виконання. У створенні музики для концерту ви не обмежені майже нічим, окрім часу звучання та виконавського складу. Мені дуже подобається, коли твір, що у певному сенсі має кінематографічне звучання, може виконуватись в концерті і не втрачати свої «фільмові» конотації». 

Втім, виконання творів Ули Яйло українськими музикантами ще й наближає композитора до його творчої мети. В інтерв’ю з кореспондентом Musicroom він наголошує, що хоче бути «популістським» композитором, розуміючи під цим широке розповсюдження його творів поміж слухачів. «Я завжди хотів щоб моя музика відкрилась для якомога більшої кількості людей, щоб її сприймали глибоко, серйозно, без поверховості та зайвого сентименталізму». Водночас для культурного простору України прем’єра творів сучасного норвезького композитора є відображенням інтеграційного руху до світового мистецького середовища, крізь тишу темряви до голосу світла.

Текст: Марина Антонова

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *