Прокоф’єв VS Шостакович

Валерій Соколов

Історія музики знає чимало прикладів композиторів-антагоністів: Ріхард Вагнер і Йоганнес Брамс, Ігор Стравінський та Арнольд Шенберг, Алєксандр Скрябін і Сєргєй Рахманінов… Сергій Прокоф’єв та Дмітрій Шостакович – одна з таких пар. 

У культурі протиставлення цих постатей набуло статусу традиції. Наприклад, вірменський музикознавець Левон Акопян у своїй книзі про Шостаковича порівнює Прокоф´єва і Шостаковича через низку антитез: гомофонія – поліфонія; мажор – мінор; іманентно-музичний характер змісту – позатекстові асоціації; пріоритетне значення «свого» матеріалу – широке використання «чужих слів»…  Дослідник зауважує, що для обох композиторів важлива категорія «класичного», але «якщо у Прокоф’єва «класичне» відсилає до класицизму ХVІІІ століття, то у Шостаковича цей типологічний елемент асоціюється із бароковими поліфонічними конструкціями». 

У реальному житті Сергій Прокоф’єв та Дмітрій Шостакович ніколи не мали теплих дружніх відносин, їхні стосунки були прохолодними. Сучасники описують випадок, що мав місце на одному із домашніх музичних вечорів: Прокоф’єв у зневажливо-різкій формі відгукнувся про Перший фортепіанний концерт Шостаковича, щойно зіграний автором. Зіткнулися два різних типажі, два темпераменти – безцеремонна прямота одного і хвороблива вразливість іншого.

У програмі концерту філармонічного симфонічного оркестру під орудою Віталія Протасова прозвучить Друга симфонія Прокоф’єва та Перший концерт для скрипки з оркестром Шостаковича. Соліст – Валерій Соколов.

Валерій Соколов – один з найуспішніших скрипалів молодшого покоління. 2005 року на конкурсі ім. Джорджа Енеску у Бухаресті він отримав Золоту медаль та спеціальний приз за виконання Третьої сонати Енеску.
Народився 1986 року в Харкові. Закінчив Харківську спеціальну музичну школу (клас доцента Євдокимова С.А.). 1999 року після виступу на міжнародному конкурсі скрипалів імені Пабло Сарасате в Памплоні отримав грант Фонду Володимира Співакова і продовжив навчання в Лондонській Школі скрипалів Ієгуді Менухіна. Навчався у лондонському Королівському коледжі музики (клас Фелікса Андрієвського). 2011 року закінчив аспірантуру Франкфуртської Вищої школи музики і театру / Кронбергскої академії. Сольні концерти музиканта відбулися в паризькому театрі Шатле і Театрі на Єлисейських полях, Лондонському Вігмор-холі, Театрі Олімпіко в Римі, Лінкольн-центрі, залі Маріїнського театру в Санкт-Петербурзі, в залах Ванкувера, Гонконгу, Ліона та ін.

Текст: Олеся Найдюк

  • Що: Концерт симфонічної музики
  • Коли: 11 січня, 19.00; перед початком концерту – 18.30 – передмова у фойє від Катерини Войціцької, музикознавця, музичного критика.
  • Де: Національна філармонія України, Володимирський узвіз, 2.


Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *