Будівлі із зовнішнім озелененням фасаду – вертикальними садами (вони ще називаються зелені або живі стіни) – далеко не новий напрям в архітектурі. Проте з поглибленням таких явищ, як перенаселення та забруднення мегаполісів, він набув особливої актуальності. Вертикальні сади покликані вирішити кілька проблем сучасних кам’яних джунглів: очищення повітря, поглинання шуму, зниження температури тощо.
«НОВЕ ДИХАННЯ» ДЛЯ АРХІТЕКТУРИ
Вертикальний сад – це екосистема, яка складається із горщиків, у які висаджують рослини, дренажної і зрошувальної систем, завдяки яким зелені стіни не вимагають великих зусиль у догляді. Іноді потрібне забезпечення хорошого освітлення. Окрім того, час від часу живі рослини потребують підрізання та підживлення добривами.
Вертикальні сади покликані вирішити низку проблем сучасних мегаполісів. Передусім вони є інструментом для повернення природи в міста і створення сприятливого для їх мешканців середовища. Зелені стіни – це альтернативне рішення в умовах нестачі просторів для створення нових скверів і парків. Звісно, вони не замінять рекреаційні відкриті простори, проте збільшать контакт міських жителів із природою, що важливо для загального психологічного здоров’я. Також ці рішення є особливо доречними для жаркого та сухого клімату, адже завдяки затіненню і зменшенню теплопровідності фасадів будівель озеленення може сприяти зниженню температури в приміщенні та скороченню споживання енергії для його охолодження. Окрім того, вертикальні сади можуть поліпшити якість повітря та поглинають дрібні частинки пилу, сприяють зниженню рівня міського шуму. І, звісно, вони виконують і естетичну функцію.
Тож тренд на вертикальні сади має всі шанси надійно закріпитись у світі архітектури та дизайну. Нині є чимало проєктів, які так чи інакше інтегрували зовнішнє озеленення. Цей прийом часто використовують імениті архітектори. Наприклад, торік у Дюссельдорфі (Німеччина) було завершено будівництво офісно-торгового комплексу Kö-Bogen II із найбільшим у Європі зеленим фасадом. Цей проєкт розробило архітектурне бюро ingenhoven architects. На даху будівлі та двох фасадах встановлені живоплоти з граба загальною протяжністю близько восьми кілометрів. Цей місцевий вид невибагливий, стійкий до вітру та низьких температур і зберігає листя взимку. Саме тому його обрали для озеленення проєкту.
Ще один із прикладів – торговельно-культурний центр K11 MUSEA в Гонконгу (Китай), який відкрився у 2019 році. Проєкт створений архітектурним бюро Kohn Pedersen Fox Architects разом із ландшафтними дизайнерами James Corner Field Operations. Загальна площа озеленення комплексу становить понад 4600 м2.
Вдало реалізовані проєкти вертикальних садів є і в житловій нерухомості. Наприклад, у 2019 році у Сінгапурі було завершено реалізацію EDEN Singapore Apartments – перший житловий проєкт архітектурної студії Heatherwick Studio в Азії. Це 104-метрова вежа загальною площею 33 400 м2, в якій розташовано 20 апартаментів. Кожен житловий простір має балкони з озелененням. «Радикальний відхід від типології скляних і сталевих веж» – саме так архітектурна студія описує задуми проєкту. Це відповідь на розрив зв’язку між квартирами, які розміщені на висоті, та пишною зеленню на рівні вулиць Сінгапуру, який часто називають містом-садом. У такий спосіб екстер’єр EDEN Singapore Apartments покликаний продовжити ландшафт Сінгапуру вгору.
У 2020 році в Беверлі-Хіллз (США) за проєктом компанії MAD Architects був побудований комплекс Gardenhouse. Він має 18 апартаментів, що розміщені над торговими приміщеннями першого рівня будівлі. Цей проєкт має одну із найбільших зелених стін у країні. Для неї обрано локальні посухостійкі рослини, які в умовах місцевого клімату не потребують додаткового поливу.
Попри явні переваги вертикального озеленення, воно не гарантує успіху проєкту, адже такі сади мають свої нюанси, порушення яких може мати зворотний ефект. Одним із найяскравіших прикладів, коли ідея будівлі із зеленими стінами стала провальною, став Qiyi City Forest Garden у місті Ченду (Китай). Цей житловий комплекс, який має вісім 30-поверхових будівель, на старті реалізації був названий «екологічним раєм» для міста, яке страждає від проблеми забруднення повітря. Вертикальні сади в Qiyi City Forest Garden мали поглинати вуглекислий газ та ізолювати квартири від шуму. Житловий комплекс на 826 квартир був зданий в експлуатацію у 2018 році, проте досі пустує через низку непродуманих моментів. Перша помилка – відсутність активної дренажної системи, тому в розміщених на балконах контейнерах з рослинами накопичується і застоюється вода. До того ж місто має вологий субтропічний клімат і щорічно переживає тривалі сезони дощів. Другий момент – вибір рослин і догляд за ними. Так, для цього проєкту були використані сорти, які здатні добре поглинати шум, однак їм властивий швидкий ріст. Обплітаючи балкони, вони створювали зайву тінь, яка до того ж привабила комарів. Водночас девелопер пообіцяв підрізати рослинність лише чотири рази на рік, тоді як насправді їм потрібен як мінімум щотижневий догляд.
У ПОШУКАХ ОАЗ
Попри складність технології, архітектори не полишають надію на активніший розвиток цього напряму. Вже незабаром можна очікувати на реалізацію чималої кількості нових будівель з вертикальними садами. Пропонуємо добірку деяких із них.
EASYHOME HUANGGANG VERTICAL FOREST CITY COMPLEX І NANJING VERTICAL FOREST
Як повідомляє designboom, у Китаї на завершальній стадії будівництва перебувають два проєкти з вертикальними садами від відомого архітектурного бюро Stefano Boeri Architetti. Їх відкриття планується у 2021 році.
Зокрема, у місті Хуанган готується до запуску комплекс Easyhome Huanggang Vertical Forest City Complex. Він має п’ять будівель комерційного та житлового призначення. Дві житлові вежі запроєктовані з вертикальними садами, де буде висаджено майже 400 дерев, 3600 кущів і 12 000 багаторічних рослин.
А в місті Нанкін будується Nanjing Vertical Forest – це дві вежі висотою 200 і 108 метрів, де розмістяться офіси, готель на 305 номерів, музей, школа зеленої архітектури тощо. На фасадах цих будівель буде висаджено 27 місцевих видів рослин, 600 великих і 200 середніх дерев, понад 2500 кущів тощо. Уся ця зелень покликана сприяти відновленню місцевого біорізноманіття та зменшенню викидів вуглекислого газу приблизно на 18 тонн, одночасно виробляючи до 16,5 тонни кисню щороку.
Візуалізація: stefanoboeriarchitetti.net
FOREST
Проєкт школи Forest від архітектурної студії Nudes став переможцем у конкурсі на створення нового навчального закладу в місті Пуна (Індія). Цей комплекс представлений двома 32-метровими циліндричними вежами, огорнутими вертикальним лісом. На нижніх поверхах розмістяться аудиторія для проведення заходів, басейни, тенісні корти, вище – навчальні класи, на рівні даху будівлі об’єднає велосипедна доріжка.
Зелений фасад цього проєкту – це східчасті балкони, на яких висаджені рослини. Для підтримки насаджень на кожному поверсі буде облаштована службова доріжка, користуватися якою зможуть лише садівники. Учні не матимуть доступ до балконів з огляду на питання безпеки, однак передбачається, що вони вирощуватимуть певні рослини на подвір’ї школи, які потім будуть висаджені на фасаді. Таке зелене рішення затінятиме будівлю, щоб зберегти прохолоду в спекотну погоду, та забезпечуватиме захист від шуму. Розпочати будівництво школи планують у 2021 році.
OCCITANIE TOWER
У 2022 році в Тулузі (Франція) має завершитися будівництво першого у місті хмарочоса – вежі Occitanie Tower, яка матиме близько 40 поверхів, а висота досягне 150 метрів. Автором проєкту є архітектурна студія Studio Libeskind. Occitanie Tower – це багатофункціональний комплекс загальною площею 30 000 м2, у якому розмістяться 11 000 м2 офісів, 120 апартаментів, готель, торгові приміщення тощо. Особливістю проєкту є «стрічка» вертикального саду, яка здійматиметься вверх по вежі, чергуючись зі скляним фасадом.
CITICAPE HOUSE
Архітектурне бюро Sheppard Robson наприкінці 2019 року представило проєкт нового багатофункціонального комплексу в Лондоні (Велика Британія) під назвою Citicape House із зеленою стіною. За задумом авторів, вона простягнеться на вісім поверхів угору, а її загальна площа сягне майже 4000 м2. Протягом року фасад будівлі зможе поглинати до восьми тонн вуглекислого газу та продукувати до шести тонн кисню, а також знизить локальну температуру на 3-5 °С – прогнозують експерти бюро. Здача об’єкта, де на 24 500 м2 розмістяться готель на 382 номери, офіси, коворкінг, конференц-зали, ресторани, SPA-салон тощо, запланована на 2024 рік.
У найближчі роки кількість подібних проєктів може суттєво збільшитися. Адже незабаром у столиці Великої Британії почнуть діяти правила Urban Greening Factor, що встановлюють мінімально допустимий рівень озеленення будівель. Щоб підвищити коефіцієнт «зелені», власники нерухомості та ділянок можуть розбити парк на даху, висадити дерева у внутрішньому дворі тощо. Проєкт Citicape House має перевищити встановлену мерією планку в 45 разів.
Текст: Тетяна Хом’як
Стаття опублікована в Commercial Property №3(211) березень 2021; Фото: swireproperties.com