Перший фестиваль класичної музики під час повномасштабної війни пройде у Львові

Віртуози-2022

Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика в останні дні весни представляє 41-й Міжнародний фестиваль «Віртуози-2022. Українські музи не мовчать». Він  триватиме впродовж 20-29 травня, і вперше всі його події будуть транслюватись онлайн, на YouTube-каналі Філармонії.

Цьогоріч перед музикантами України особливо гостро постав виклик захищати цінності мистецтва. Кошти від продажу квитків буде передано на потреби ЗСУ, а благодійні пожертви з онлайн-трансляцій спрямовано на підтримку музикантів, які залишаються в Україні. Тематичний вектор програм охоплює найрізноманітніші напрямки.

Шана загиблим українцям

Цієї едиції вперше на Відкритті Фестивалю, 20 травня, звучатиме траурна заупокійна меса. Директор Львівської національної філармонії Володимир Сивохіп розповів: «Вибір “Реквієму” Моцарта  викликаний трагічними обставинами, коли щодня гинуть мирні люди та наші воїни. Теперішнє виконання прозвучить в пам’ять всіх синів і дочок України, які полягли за нашу майбутню свободу».  На концерті 22 травня лунатиме монументальний твір «Stabat Mater» Перголезі, який завжди був у репертуарі Львівської національної філармонії під час Страсного тижня, але тепер прозвучить в новому контексті — «Скорботна Мати стояла біля Хреста, оплакуючи Смерть розп’ятого її Сина…».

Сучасна українська музика

Концертний виступ 21 травня пов’язаний із символічною датою — періодом, коли в Україні відзначають День Європи. Натомість зібрані у програмі твори є виключно українськими, причому сучасними. Це підтверджує обрану назву події — багато років поспіль, і особливо в сьогоденні, Україна є частиною Європи, її культурної та історичної спадщини. Звучатимуть щойно завершений Віолончельний концерт Богдани Фроляк, львівська прем’єра «Української увертюри» Богдана Кривопуста (цей твір став переможцем Всеукраїнського конкурсу увертюр-2021) та Друга симфонія Євгена Станковича.

Даниною творчості Валентина Сильвестрова стане фортепіанний концерт Йожефа Ерміня 26 травня. Внаслідок повномасштабної російської агресії видатний український композитор змушений був виїхати зі своєї домівки в Києві та стати біженцем в Європі. Проте його музика звучить надалі, сповіщаючи про цінність миттєвості, крихкість людського існування та даючи надію на життя.

Віртуози-2022

Міжнародний статус

Розуміючи значення популяризації української музики, 27 травня Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії імені Мирослава Скорика на чолі із відомим польським диригентом Вінсентом Козловським представить концертну увертюру «Піднесення» Олександра Шимка. Серед творів цього ж вечора невипадково у програмі з’являється інший знаковий опус, «Смерть і просвітлення» Ріхарда Штрауса. На дорозі від натхненного піднесення до духовної трансформації програма пропонує зосередитись на Другому скрипковому концерті П’єра Вісмера у виконанні відомої французької виконавиці Еви Заваро

Під час останнього дня Фестивалю, 29 травня, одним з концертів, де виступають іноземні солісти, стане «Молитва за Україну». Тенор Пауль Ґауґлер активно підтримує Україну в її боротьбі проти російської агресії. Концерт складатиметься у двох напрямках — презентації української вокальної музики (арій, романсів, обробок народних пісень) та європейських зразків творчості німецьких та французьких авторів. «Наші колеги — це не тільки справжні професіонали, а й герої, які з ідеєю співчуття і підтримки, ризикуючи життям, їдуть до нас задля спільної справи», — сказав директор Львівської національної філармонії імені Мирослава Скорика Володимир Сивохіп. 

Світова класика

Монографічний проєкт Оксани Рапіти та Мирослава Драгана, присвячений фортепіанному циклу «Видіння Аміня» уславленого французького композитора XX століття Олів’є Мессіана, пройде 24 травня. Сьогодні особливу символічність твір цього автора має ще й тому, що були замовлені митцю для виконання в Парижі під окупацією, в серії «Концерти Плеяди». У часи Другої Світової війни цей захід, спрямований на підтримку музикантів та об’єднання їхньої спільноти, називали актом мистецького опору.

Віртуози-2022

Звертаючись до європейської класицистичної спадщини, програма концерту 25 травня постає у двох векторах — інструментальному та вокальному. Більше яскравої театральності в музиці притаманно Бортнянському та Моцарту, більше зосередженості на особистісному — Березовському та Мислівечеку. Крім того, музика їхніх вчителів Галуппі й Мартіні створює можливість для захопливого слухацького порівняння — чи перевершили учні наставників?..

Традиційно, щороку Львівська національна філармонія відзначає день народження найвпливовішого та найзнанішого композитора всіх епох та народів — Йоганна Себастьяна Баха. У 2022 виповнюється 337 років його владарювання над усією музичною класикою, і з цієї нагоди 28 травня фестиваль «Віртуози» презентує програму з вершинних явищ його творчості, зіграну молодими львівськими талантами. 

Врешті, програма останнього концерту Фестивалю репрезентуватиме камерні традиції музикування, притаманні і європейській, і українській культурам. Квінтет «Форель» Шуберта стоїть на чільному місці в репертуарі різноманітних виконавців усього світу. Натомість Варіації для секстету Барвінського досі лишаються маловідомими не те що закордоном, а й в Україні. Завдяки виконанню та онлайн-трансляції творів на велику, в тому числі іноземну аудиторію, Фестиваль прагне популяризувати гідні українські музичні зразки та розширювати знання про них. 

Більше інформації про ці та інші події на сайті

Фото: Юрій Стефаняк, Едуард Іванюшенко

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *