У Театрі на Подолі у травні презентували прем’єру «Зелені коридори» — історію про українок-біженок. Без маніпуляцій і пафосних кліше. З гумором й історичним контекстом. Kyiv Daily публікує рецензію на виставу Ірини Голіздри та уривок з пʼєси Наталки Ворожбит.
Українська драматургиня Наталка Ворожбит написала цю п’єсу на замовлення німецького театру «Каммершпіле». Прем’єра вистави в Мюнхені відбулася 14 квітня 2023 року. «Я намагаюся завжди писати з власного досвіду. Коли мене майже рік тому запросили в німецький театр для розмови про нову п’єсу, це було сюрреалістично. Не уявляла, про що можу писати, адже нічого ще не відрефлексовано, все це новий досвід. Мала відчуття провини, що я виїхала. Весь цей букет емоцій та почуттів, знайомий тим, хто виїжджав. Не було бажання і натхнення. Але я погодилася, адже страшно було нічого не робити. Сподівалась, що моя праця стане корисною, що це моя місія — розповісти європейцям про нас і наш досвід. А мій досвід якраз був такий: торби, машини, коти, адаптація, насильна євроінтеграція. Від цього відштовхувалася», — розповіла Наталка Ворожбіт напередодні вистави.
Режисер Максим Голенко зацікавився цією п’єсою і поставив на сцені Театру на Подолі. Головні героїні — українки, які на початку повномасштабного вторгнення намагаються виїхати у Європу. Серед них: кошатниця з Чернігова (Лариса Трояновська), домогосподарка з Харкова (Катерина Рубашкіна), акторка (Даша Малахова) і манікюрниця з Бучі (Наталка Кобізька).
Вистава складається з історій, об’єднаних чергою. Наприклад: в черзі на кордоні в Європу, у черзі за інтимом, у черзі за враженнями, у черзі за смертю. Черга — це не стільки процес очікування, але стан, у якому донині перебувають українці. Черга, як символ приниження, болю і безпорадності. На початку всі героїні стоять у черзі на кордоні, де глядач дізнається про життєвий бекграунд кожної з них. І тут ми бачимо дуже колоритного персонажа — нібито прикордонницю, яка вирішує, чи пропускати людей по зеленому коридору. Її обличчя майже не видно через костюм, який скоріше нагадує лісову Мавку, з містичною енергією. Навіть у афіші цього персонажа названо Привидом, який зіграла Марія Деменко.
Українки у Європі намагаються адаптуватися до нових правил життя, але кожна з них має свою «валізку» травматичного досвіду, амбіцій, а головне — свою ідентичність, зв’язок з Батьківщиною. Неспроможність європейців тверезо усвідомити загрозу «руського миру» режисер Максим Голенко гротескно висловлює через таку собі кроваву Європейку, роль якої виконав Роман Халаїмов. Образ такої собі пані, яка намагається популяризувати Достоєвського, прийшовши на манікюр до дівчини з Бучі, над якою знущалися російські окупанти. Метафора окровавленних рук підсилюється на сцені трагічним фото з Бучі. Можливо, для закордонного глядача – це фото є доречним для розуміння контексту глибини болю, але, на думку автора цих строк, тут, в Україні це є не дуже етичним.
Намагання замовчувати страшні злочини окупантів серед «толерантних» європейців гостро і емоційно показано через діалог української акторки і європейської продюсерки. Остання намагається уникати всіляких політичних висловлювань, теми війни заради стабільності і миру у свої країні. Україна для неї лише спосіб для крутого сюжету, за який можна отримати гарні кошти з держбюджету і спокійно жити у «мирній Європі».
Європейський контекст у виставі органічно корелюється з відомими українцями, які зробили дуже багато для власної держави, але були вбиті. У форматі кіно у виставі (тут є і акуратний стьоб на кіновиробництво) Голенко без пафосу на сцені транслює такі фігури як Степан Бандера, Микола Леонтович, Олена Теліга, Олег Ольжич. Вони — учасники боротьби за українську державність, культуру, ідентичність. Боротьба, яка триває й донині попри закривавлені намагання європейців диктувати свої «побажання». У виставі це зчитується без декларативного маніпулювання (яким нерідко користуються на «великих сценах»). Це не застаріла історія, а сучасність. І акумулюючою точкою стає потужний епізод виконання відомого на весь світ «Щедрика» Миколи Леонтовича. Роль українського композитора виконує Катерина Рубашкіна у тандемі з Ларисою Трояновською.
Вистава має символічний і водночас поліфонічний візуальний образ. Весь простір сцени — це дім з понівечиними вікнами, якими усіяна зараз багато міст і селищ. Це і символ країни, втраченного дому на духовному рівні. Це і символ крихкості людського існування, І це символ бажаного вікна у Європу — поневіченного, знеціненого ілюзіями про мир у всьому мирі крізь безрезультатні спроби втихомирити диктатора-диявола. З іншої сторони, сценічний простір нагадує таку європейську клітку з радянською спадщиною, з якої українці намагаються вибратися. “Простір натхненний нашими сучасними реаліями, тим що відбувається з нашими містами. Поверхня непроста для роботи, на ній складніше тримати рівновагу. Так само як і відчуття українців: ми всі прагнемо триматися за землю, але вона нестабільна”, – зазначила художник-постановник та художник з костюмів Юлія Заулична.
У фіналі героїні повертаються до рідної України під виконання пісні «Ой, летіли на світанні дикі гуси…». І коли одна з каже: «Дивись, гусі. Але ще зима», то інша ій парирує: «То не гусі, то іранські дрони». Але ніякі шахеди не можуть зупинити повернення українок, які більше не можуть стояти осторонь і готові боронити країну у складі батальйону «Голівуд».
Вистава «Зелені коридори» дозволяє і посміятися з себе, і поплакати над втратами. І головне — усвідомити історичну європеїзацію України, яку ми тільки зараз намагаємося де-юре зафіксувати. Також це художня рефлексія на сучасні події, яка можливо для когось є дуже травматичною, а для когось – прозрінням. Зелений коридор проходить кожен українець, навіть якщо він не виїжджав. І в якій черзі зараз ми стоїмо – залежить від самоідентичності кожного українця, який не/намагається виборювати свободу.
Наступний показ вистави «Зелені коридори» у Театрі на Подолі 30 травня.
Текст: Ірина Голіздра
______________________________
УРИВОК (одна з черг)
В ЧЕРЗІ ЗА НОВИНАМИ
Стриманий плач. З’являється світло. З під ковдр з’являються заплакані українки в довгих нічних сорочках. Вони тримають в своїх руках телефони. Вони скролять і скролять новини. Ніби здобувають вогонь чи виконують якийсь ритуал.
Нарешті над ними загоряється великий екран, і новини з’являються і звучать з екрану різними голосами ведучих.
НОВИНИ З ЕКРАНУ:
У 30 населених пунктах на Київщині вивісили національні прапори й впевнено повернули контроль України. Російські окупанти відступили й від Житомирської траси. Втім, наразі ані проїхати трасою, ані повернутись до міст-супутників Києва неможливо. Це небезпечно. Голови громад закликають мешканців зачекати з поверненням.
В одному із спальних мікрорайонів Чернігова російські військові обстріляли людей, які стояли в черзі за хлібом. Обстріл стався у середу, близько 10:00 ранку. В результаті обстрілу загинули як мінімум 10 мирних мешканців.
У першого ексгумованого трупа в Ізюмі виявили мотузку на шиї і перебиті кінцівки, – повідомив керівник Харківської прокуратури
Росія повторила в Ізюмі те, що зробила в Бучі: Зеленський закликав світ відреагувати на злочини окупантів.
Путін у своєму виступі, під час якого висловився за приєднання окупованих територій України до Росії, пригрозив застосуванням ядерної зброї.
Внаслідок масованої ракетної атаки Росії по Україні 10 жовтня правоохоронними органами підтверджено загибель 14 людей, ще 97 осіб травмовані.
Кількість жертв ракетного удару РФ по житловому будинку у Кривому Розі зросла до п’яти
По всій Україні оголошували повітряну тривогу: в Білорусі злітали винищувачі
У Берліні лопнув найбільший циліндричний акваріум
В енергосистемі України склалася важка ситуація, у 10 областях тривають аварійні відключення світла, а відновлення може зайняти “тривалий час”.
У Києві практично повністю вимикають усі три групи водночас – графіки не працюють, а світла може не бути по 10 годин.
Державний секретар США Ентоні Блінкен у середу офіційно оголосив про новий пакет військової допомоги для України на суму 1,85 мільярда доларів, який передбачає також передачу системи протиповітряної оборони Patriot
“Важливе для нас стратегічне завдання — створити резерви і підготуватися до війни, яка може відбутися в лютому, в кращому випадку в березні, а в гіршому — наприкінці січня. Вона може початися не на Донбасі, а в напрямку Києва, в напрямку Білорусі, не виключаю і південного напрямку – заявив генерал Залужний в інтерв’ю “The guardian”
Вночі в Парижі футбольні фанати влаштували заворушення.
На півночі частково визнаного Косова місцеві серби будують барикади, протестуючи проти рішення Приштини про перереєстрацію транспортних засобів
Ілон Маск запустив опитування, в якому питає чи варто йому йти з посту голови Твіттер
Жінки починають нервово гортати новини. Натискати на якісь кнопки. Серед них незадоволений галас.
АКТРИСА. Які фанати?! Що відбувається? Де нормальні новини?
АКТРИСА. Що вони собі думають? Що можна просто так переключатися?
Вони раптом помічають глядачів, що разом з ними дивляться новини.
НОВИНИ З ЕКРАНУ. Серби з російськими прапорами штурмують кордон з Косово.
МАНІКЮРНЦИЯ. Припиніть! Припиніть це негайно!
ДОМОГОСПОДАРКА. Не слухайте їх, не відволікайтесь, будь ласка!
АКТРИСА. Не переключайтеся з України!
НОВИНИ З ЕКРАНУ. Компанія Netflix заявила, що планує побудувати на колишній військовій базі США на узбережжі штату Нью-Джерсі сучасне виробниче підприємство вартістю понад 900 млн доларів і створити тисячі робочих місць.
Жінки починають читають новини в голос зі своїх телефонів, перекрикуючи новини з екрану. Намагаються переключити увагу глядачів на себе.
АКТРИСА. Цієї ночі Росія атакувала Україну близько 70 дронами іранского виробництва. 60 з них силам ППО вдалося збити. Внаслідок обстрілів по критичних інфраструктурам більше половини населення залишається без світла і опалення.
НОВИНИ З ЕКРАНУ. Продаж вин і міцних алкогольних напоїв на аукціонах Sotheby’s за підсумками 2020 року впав на 22% – до $92 млн проти $118 млн роком раніше.
КОШАТНИЦЯ. У Бахмуті під вогнем залишається понад 300 дітей. Поліція закликає батьків погодитися на евакуацію!
АКТРИСА. В Варшаві співробітники міської охорони запобігли спробі самогубства української біженки. Жінка йшла по трасі назустріч машинам і була в стані істерики. Охоронці відвели її з дороги і з’ясували за допомогою перекладача, що жінка хотіла покінчити життям після того, як дізналася про смерть своєї 20-річної дочки, що загинула в результаті військових дій.
МАНІКЮРНИЦЯ. Залужний заявив, що знає, що зможе перемогти Росію. Але йому потрібні ресурси. 300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць. 300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць. 300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць.
Повторюють разом як мантру, як закляття, перекрикуючи інші новини світу.