«Ми є!». Концерт української музики

«Ми є!»

«Ми є!» – назва концерту камерної академічної музики українських композиторів, що відбудеться у Національній філармонії України 3 червня. Концерт також транслюватиметься наживо онлайн із Колонного залу імені Миколи Лисенка.

Не новина, що із таким проєктом виступить саме Національний ансамбль солістів «Київська камерата». Стільки української музики, скільки переграв за останні десятиріччя цей колектив на чолі з диригентом Валерієм Матюхіним, мабуть, не зіграв жоден інший камерний оркестр України. Й кількісний показник тут аж ніяк не суперечить якості. Артисти «Камерати» – професіонали високого рівня, мобільні й пластичні, вони виступають як у складі оркестру, так і малими камерними складами, а також як солісти. Хто-хто, а вони точно знають і розуміють специфіку й складнощі інтерпретації української музики в усій її різноманітності стилів, жанрів та форм. У ролі диригента цього разу – Олег Маринченко. Солісти – Дмитро Таванець (фортепіано), Кирило Бондар (скрипка) та Дмитро Кузьмін (флейта).

У програмі концерту представлено музику практично всіх поколінь українських композиторів, починаючи від видатного Бориса Лятошинського (1894–1968), одного з основоположників українського музичного модернізму. Прозвучить його Сюїта на українські народні теми для струнного квартету (тв. 45). Твір створено 1944 року у Саратові, куди Лятошинський разом із колегами, викладачами Київської консерваторії, евакуювався під час війни. Сьогоднішні реалії дають нам краще, ніж раніше, зрозуміти, що означає життя в евакуації, далеко від дому, рідної землі. 

Також ми почуємо твори Євгена Станковича (1942) та Володимира Загорцева (1944–2010), яких умовно називають «шістдесятниками». Хоча з них обох, скоріше, Загорцев світоглядно ближчий до авангардного руху 1960-х. Символічно, що обидва навчалися у класі композиції професора Бориса Лятошинського у Київській консерваторії. Прозвучать Камерна симфонія № 3 для флейти і 12-ти струнних Станковича і Камерний концерт № 2 для скрипки, фортепіано і струнних Загорцева. Обидва твори написані 1982 року.

«Ми є!» – твір композитора Юрія Шевченка (1953–2022), що відійшов у засвіти у березні цього року. Композицію створено 2014 року і вона вже має декілька виконавських версій, доступних, зокрема, у YouTube. Цей твір є дуже самобутнім, особистісно переосмисленим інструментальним варіантом Національного Гімну України, по суті його парафразом. Невимовна ніжність, щира любов до своєї Батьківщини її вірного сина – про все це розкаже музика.  

Ліричним центром програми стане твір Ганна Гаврилець (1958–2022), що також передчасно відійшла у лютому цього року. «До Марії» – трихвилинна мініатюра, але в ній стільки світла, що, здається, це сама Богородиця до нас промовляє через цю музичну молитву.  

Наймолодший у цій когорті митців – Золтан Алмаші – поділився історією створення свого твору із загадковою назвою «РеФаРеФа»:

– Був спекотний травневий день 2015 року. Я йшов містом, як мене раптом хтось покликав із машини, що зупинилась поблизу. Це була Мирослава Которович. Я сів у її машину з приємною прохолодою, і вислухав її ідею щодо наступного концерту. Ідея полягала в тому, щоби кілька композиторів написали по варіації на тему Антона Діабеллі для її струнного ансамблю Артехатта. Діабеллі, австрійський композитор і авторитетний музичний видавець першої половини 19 століття, був ще й знаним благодійником і волонтером своєї епохи. Він задумав цікаву акцію: замовив провідним композиторам того часу написати варіації на свою тему, щоб згодом видати їх, а зібрані кошти пожертвувати у фонд ветеранів, вдів та сиріт наполеонівських воєн. Акція мала успіх. Тоді як Бетховен, взявши участь в акції, вийшов за її межі та написав свій знаменитий масштабний варіаційний цикл. Мирослава згадку про цю історичну подію прив’язала до наших часів, і теж влаштувала благодійний концерт на підтримку воїнів АТО та їхніх сімей. Я, хоч і не Бетховен, але також вийшов за рамки замовлення, і написав п’єсу на сім хвилин замість короткої варіації. Музика виникла з «топтання» на нотах ре і фа. Варіація на тему Діабеллі там теж є, у коді. Присвятив п’єсу пам’яті загиблих у боротьбі з російською агресією. На жаль, ця тема мегаактуальна й сьогодні. 

Програма концерту: 

Ганна Гаврилець – «До Марії» для струнних

Борис Лятошинський – Сюїта на українські народні теми для струнного квартету, тв. 45

Володимир Загорцев – Камерний концерт № 2 для скрипки, фортепіано і струнних 1982

Золтан Алмаші – «РеФаРеФа» для струнних

Євген Станкович – Камерна симфонія № 3 для флейти і 12-ти струнних 1982

Юрій Шевченко – «Ми є» для струнних

  • Що: концерт камерної музики українських композиторів
  • Коли: 3 червня, 2022 року, 17.00
  • Де: Національна філармонія України 
  • Квитки 
  • Доступ до онлайн трансляції 
  • можна придбати за посиланням

Текст: Олеся Найдюк

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *