Науковець і митець

Адам фон Барч

Вибрані твори Адама фон Барча з колекції Музею Ханенків з нагоди вшанування 200-річчя його пам’яті, яке світ відзначає 21 серпня цього року. Більшість робіт на виставці буде показана вперше. 


Адам фон Барч – талановитий гравер, мистецтвознавець і основоположник наукового вивчення історії гравюри. Він присвятив своє життя одному із найпопулярніших видів графіки свого часу – репродукційній гравюрі, своєрідному «мистецтву перекладу мистецтва». 

Він народився 17 серпня 1757 в Відні. Про його дитинство мало що відомо. Барч вступив до Імператорської придворної бібліотеці у Відні в якості інвентаризатора в 1777 році. Він вивчав гравюру на мідній пластині у Якоба Шмуцера у Віденській академії гравюр. Пізніше був призначений хранителем графічної колекції Придворної бібліотеки в 1791 році, яку він очолював до самої смерті. Адам фон Барч був радником багатьох відомих колекціонерів, в тому числі герцога Альберта фон Заксен-Тешена, який зібрав одну з найважливіших колекцій графіки і малюнків свого часу. У ХХ столітті дві колекції були об’єднані і утворили сьогоднішню Альбертіну, яка добре відома багатьом мандрівникам, яки відвідають Відень.

З 1794 року Барч видавав каталоги raisonnés для різних художників-графіків. У період з 1803 по 1821 рік він опублікував свою найбільшу дослідницьку роботу у 21 томі: «Le Peintre Graveur» з численними вказівниками гравюр старих майстрів XV-XVIII століть. Видання включало короткі біографії художників і каталог їхніх гравюр, систематизоване за техніками і сюжетами, містило докладні описи, перерахування різних станів, а також перелік відомих старих копій. Окремо Барч уклав каталоги гравюр Рембрандта, Гвідо Рені та його учнів, Лукаса ван Лейдена, Антуана Ватерло і свого сучасника Мартіна фон Молітора. Їхня наукова вагомість така, що й сьогодні їх перевидають, доповнюючи новою інформацією. 

Незадовго до своєї смерті в 1821 році Барч опублікував інструкції з гравіювання, в яких, ґрунтуючись на своїх знаннях і практичному досвіді, він спробував дати непрофесіоналам часто важкодоступні і широко розосереджені знання про технології та історії друкованої графіки у вигляді керівництва.

На додаток до своєї наукової роботи Барч також був активним художником. Всього з під його пера вийшло близько 600 художніх робіт, які були одними з найбільш новаторських і цікавих. Барч вважався успішним художником-графіком свого часу. Крім ряду чудових портретів, ілюстративної графіки, військових і традиційних костюмів, Барч присвятив себе перш за все відтворенню ручних малюнків старих майстрів і створив численні роботи, деякі з яких були опубліковані окремо, деякі – у вигляді серій або великих колекцій.

На виставці «Адам Барч: науковець і митець» можна буде познайомитися саме з його репродукційними гравюрами, які у творчості Барча нерідко були більш значущими, ніж авторські.  

Що: «Виставка Адам Барч: науковець і митець. До 200-річчя зі дня смерті»

Коли: 20 серпня – 10 жовтня; відкриття 19 серпня о 17:00

Де: у Музеї Ханенків, вул. Терещенківська, 15

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *