Анастасія Нікітіна: «Ми не конкуруємо з «Книжковим Арсеналом»

Анастасія Нікітіна

Новий книжковий фестиваль KyivBookFest відбудеться 8-10 вересня. Пройде у столичному торговельному центрі Gorodok Gallery.

Захід складається з двох паралельних форматів. У критому паркінгу на першому поверсі Gorodok Gallery буде книжкова виставка-продаж. Вхід на цю локацію вільний. Події галузевого форуму проведуть у просторі Pochayna Event Hall на третьому поверсі. Вхід за благодійний внесок від 100 грн. 

У програмі – 160 подій. Зокрема, презентації новинок літератури за участю авторів, дискусії та лекції, майстер-класи й поетичні читання, автограф-сесії та музичні виступи. Участь візьмуть понад 80 українських видавництв і книготорговельних компаній. Організатори називають KyivBookFest першим у вітчизняній книговидавничій галузі заходом, який максимально враховує інтереси видавців. 

Про фестиваль я поспілкувався з Анастасією Нікітіною, організаційною директоркою KyivBookFest і виконавчою директоркою видавництва «Наш Формат».

Як виникла ідея створити новий книжковий фестиваль і зробити це саме зараз? Яку роль у його появі відіграло повернення у зміненому форматі «Книжкового Арсеналу»?

— Насправді ідея створити окремий книжковий фестиваль була вже декілька років. 2022-й з об’єктивних причин випав, було не до форумів. Але цьогоріч ринок відчув гострий запит читача на українську книгу та великі культурні події. З’явилася ініціативна група видавців, які стали засновниками проєкту. Також до організації заходу долучилася Спільнота української реформації, а згодом і Pochayna Event Hall. Так народився KyivBookFest.

Ми не конкуруємо з «Книжковим Арсеналом», а створюємо нові можливості для читачів та авторів, максимально враховуючи інтереси видавців. Тому змінений формат «Арсеналу» на нас особливо не вплинув, скоріше підштовхнув до реалізації давніх задумів.

Як вдалося об’єднати понад 80 видавництв і книготорговельних компаній у межах одного заходу та в чому полягає спрямованість на максимальне врахування інтересів видавців?

— Число 80 здається великим, але насправді книжковий ринок України не великий, видавці одне одного знають досить добре. Зацікавленість виявили майже всі відомі на ринку гравці, з цим проблем якраз не було. 

Інша річ – організувати сам фестиваль з урахуванням інтересів кожного видавництва. Запросити й домовитися з письменниками та іншими спікерами форуму. Отримати необхідні дозволи. Знайти інформаційних партнерів та провести комунікаційну кампанію. Довести серйозність намірів, аби долучити до процесу такого потужного партнера, як «Нова пошта». Над усім цим довелося багато попрацювати. А найскладнішим було зробити все у стислі терміни з урахуванням вимог і викликів воєнного стану.

Щодо акценту на об’єднання видавців, то кожне з видавництв – це бренд, який має своїх поціновувачів і прихильників. Формат нашого фестивалю максимально розкриває ці бренди. Як у комерційному полі – виторг від продажу книжок, так і у стратегічному – галузевий форум.

Що вирізняє KyivBookFest серед інших літературних фестивалів?

— У нас немає потреби вирізнятися чи бути особливими, скоріше ми популяризуємо україномовну книгу та читання. Перша ключова риса – галузевий форум. KyivBookFest – передусім місце презентацій нових книжок і проєктів, зустрічей авторів та видавців із читачами, літературних читань та автограф-сесій. Це платформа для лекцій та дискусій, пов’язаних із сучасними викликами культурного життя. Середовище для ділового спілкування між видавцями та державою, нових зв’язків, підпису контрактів та продажу авторських прав, обговорення поточних справ у бібліотеках, аналітичних досліджень книжкового ринку та його перспектив.

Друга риса – соціальна складова. Громадська організація «Реформація» вже певний час забезпечує наших військовослужбовців і військових медиків потрібними професійними підручниками. Завдяки донатам відвідувачів фестивалю плануємо зібрати мільйон гривень на друк ще 12-ти тисяч військових статутів і посібників для підвищення ефективності наших бійців. Також розіграємо між 20-ма бібліотеками стенд із літературними новинками. Це орієнтовно 500 книжок. А на музичній сцені буде окремий благодійний аукціон.

Вхід на класичну книжкову виставку справді безоплатний. Під неї виділена окрема величезна площа. Там будуть локації видавництв і стенди новинок, продаватимуться десятки тисяч книжок. Вхід на форум – за донат на підручники для ЗСУ. Тут теж можна буде придбати літературу, але акцент робимо на вказані вище події.

Чому локацією для проведення обрали саме ТЦ Gorodok Gallery?

— Переваги цього місця – безпека, простір, зручність, символізм. Колеги постійно проводять культурні та благодійні заходи, зустрічі з українськими митцями та інтелектуалами. Вони надають нам під книжкову виставку 2000 кв. м та всю необхідну для організації інфраструктуру. 

На другому поверсі маємо три зали для дитячої програми. Pochayna Event Hall на третьому поверсі, де відбудеться галузевий форум, підготували для нас чотири сцени і три окремі зали. Також доступна простора тераса та кейтеринг. Усе це у чотирьох-п’яти хвилинах від метро «Почайна», де в разі потреби можна сховатися під час повітряної тривоги.

На які події варто потрапити передусім?

— Програма насичена й потужна. Заплановано багато презентацій книжок військових і дискусій про місце творчості на війні та психологічну підтримку наших захисників. Свої нові твори представлять також Марія Матіос, брати Капранови, Юрій Гудименко, Макс Кідрук, Андрій Кокотюха, Марина Гримич, Анастасія Дмитрук, Сергій Руденко, Володимир В’ятрович, Павло Казарін та багато інших авторів.

Приділяємо увагу сім’ям, які прийдуть на фестиваль з дітьми: підготували цікаву дитячу програму, до якої приєднається Сашко Лірник. У видавництва ArtHuss буде сім подій про візуальне мистецтво. Звичайно, варті уваги панелі на професійній сцені – з обговореннями книжкової галузі й розвитку бібліотек. Свої активності та дискусії планують і книжкові блогери.

Маємо і круте музичне наповнення. Розпочне фестиваль піаніст-віртуоз і культурний діяч Роман Коляда, а ввечері будуть виступи гуртів – «Фіолет» у п’ятницю, Ot Vinta в суботу. Закриватиме фест виступ Олександра Положинського.

Які найважливіші теми, зокрема у сфері книговидання, будуть обговорювати під час галузевого форуму?

— Нині все так чи інакше пов’язано з війною, цей контекст є у кожній темі. Наприклад, для видавців актуальними є збереження та розвиток книжкового ринку і формування нових стратегій. Кожна криза – це нові можливості. Питання – як їх використати? З одного боку, ми сьогодні отримали перевагу через відсутність конкурента, який нас постійно душив, – російських книжок. З іншого – маємо величезну демографічну кризу, а відповідно, менше читачів. Собівартість книжок постійно зростає, а витрати людей на літературу є тим, що зараз «не на часі». 

У письменників свої проблеми, здебільшого вони перетинаються з нашими. Рівень читання в Україні все ще недостатній. Багато часу забирають соцмережі та месенджери, на читання чогось більшого за заголовок і короткий пост «немає часу». Та попри всі ці труднощі, україномовна книга розвивається, відкриваються нові книгарні, є позитивна динаміка. Це добре.

Які літературні новинки презентують на фестивалі?

— У кожного видавництва та автора є свої віддані читачі, тому не зовсім об’єктивно виділяти когось конкретного. У добірці новинок на нашому сайті – приблизно 500 книжок. І нонфікшн, і художня література. Серед них – видання для дітей та про візуальне мистецтво.

Якщо ж говорити безпосередньо про події на фестивалі, то презентацій буде багато. Наприклад, «Коронація слова» та Всеукраїнський рейтинг «Книжка року» представлятимуть свої списки найкращих книжок. Окрім відомих письменників, презентації будуть у наших захисників і захисниць, істориків, журналістів, психологів, дизайнерів, артистів.

Кому і чому варто потрапити на цей захід та які у вас очікування від його проведення?

— Ми чекаємо думаючих, читаючих і небайдужих людей, які розуміють важливість україномовної книги, українських письменників та видавців. Згодних з нами в тому, що книга – це також зброя. Чекаємо всіх, хто скучив за насиченим культурним життям і живим спілкуванням, хоче побачити й послухати улюблених авторів. Буде добре, якщо люди будуть приходити з дітьми, адже саме такі події формуватимуть у нових поколінь яскраві емоції, а з ними й бажання читати.

Як пройде перший фестиваль – сказати важко. Ставимо собі за мету зібрати всю книжкову спільноту Києва та близько мільйона гривень донатів на професійну літературу для ЗСУ. Кожне видавництво також розраховує заробити на продажі книжок. 

Цей рік для нас – репутаційне становлення, початок діалогу та пошук сенсів, перші помилки й робота над ними. У перспективі хочемо, щоб KyivBookFest став постійним і звичним для українців культурним явищем, традиційним місцем сили та розуму.

Текст: Ілля Прокопенко

Програма та розклад по днях  тут.

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *