Вайсберг — Тодесас

«Тонка Червона Лінія»

Презентація сумісної виставки: роботи українського художника, киянина Матвія Вайсберга «Тонка Червона Лінія» та проекту литовського митця Даумантаса Леваса Тодесаса «Мандри Мойсея» відбулася 7 вересня у Музеї Західного та Східного мистецтва. 

Об’єднує обидва проекти тема війни: термін «Тонка червона лінія» визначає, як пишуть організатори виставки,  «надзвичайну оборону на межі неможливого» — саме у таку подвійну шеренгу (замість звичайних чотирьох) вимушені були вистроїться шотландські піхотинці в битві при Балаклаві. Цикл робот, присвячений обороні Маріуполя і написаний художником під час його вимушених мандрівок по Європі в перші місяці повномасштабної війни, був показаний вперше минулого червня в Києві і тим самим виявився  одним з перших художніх проектів, показаних в Україні під час війни. Зараз з ним змогли познайомитися одесити – більше ніж рік по тому. Для метафори опору Матвій Вайсберг  використав живописні трансфігурації давньогрецьких фризів в  мюнхенської Гліптотеці. Залишки колись цілісних фігур  перетворились в нього на схематичні, білі с де ніде виблисками червоного, фрагменти напівпрозорих тіл на чорному тлі полотна; ці дефрагментовані тіла являють собою метафору водночас незламності та крихкості. 

Вайсберг — Тодесас

Проект «Мандри Мойсея» має довгу та складну  історію — дерев’яна скульптура, яку створив в пам’ять загиблих в Голокості литовській юдей Яков Бунка, простояла на пагорбі над озером Плателяй майже сорок років, потім, коли від скульптури пророка залишилась одна тільки голова, скульптор Атанас Вашкіс вирізав копію, а Даумантас Тодес зробив ще декілька копій, тільки зменшених. Він розіслав їх митцям з різаних країн, які розписали та доповнили їх на свій погляд; таким чином ми маємо декілька авторських інтерпретацій одного й   того ж об’єкта. Ми мусимо вийти із пустелі власного рабства – сказав на відкритті Даумантас Тодес, наша соціальна мова спілкування і наша рідна мова – це наші добутки, але й наша клітка, і ми маємо вийти за їх межі…

На відкритті виставки в Одесі куратор виставки Олена Балаба подякувала ЗСУ за можливість жити майже звичайним життям – зокрема одним влаштовувати виставки, іншим –  дивитися на роботи художників. Виставку відкрив директор музею Ігор Борисович Поронник.

Виставка створена за підтримкою Посольства Литовської Республіки в Україні, Національного історико-меморіального комплексу «Бабин Яр», арт-фундації «ДУКАТ» (м. Київ) та громадської організації «Спільне рішення».

Организаторы мероприятия: Олена БалабаDaumantas Todesas и Maria Mizina

Додаємо, що 08.09 в також відбулося відкриття виставки літографій із бібліотеки музею «ГУАЛЬТІЄРІ ДІ САН ЛАДЗАРО ТА ЙОГО ДРУЗІ», де експонуються літографії з цього рідкісного видання, яке є папкою незброшурованих аркушів – творів відомих художників ХХ століття. 

Марія Галіна

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *