Попри пандемію, у Варшаві вже вшосте проходять «Дні української музики» – це всього три різні за жанрами концерти, що охоплюють, відповідно, різні концертні зали польської столиці.
Якщо ще минулого року цей фестиваль видавався своєрідною «формою війни» (в умовах російсько-української війни саме культура у свій спосіб заявляє світові про окремішність, суб’єктність України, а, отже, її значимість), то цьогоріч варшавські «Дні» уявляються мало не оазисом на тлі тотального закриття / перенесення численних мистецьких проєктів, які змушені дочекатися кращих часів.
Роман Ревакович, ініціатор та незмінний артистичний директор фестивалю, і сам, здається, не йме віри, що проєкт, попри все, таки вдалося зреалізувати: «Особливість проведення фестивалю в часи пандемії у тому, що він взагалі проводиться… – каже він. – Програма мала бути іншою, ця – результат власне карантинних обмежень, але я вважаю, що вийшло дуже цікаво: від фольклорного ансамблю «Море», через Валентина Сильвестрова, і до українських композиторів середнього покоління, стипендіатів програми «Gaude Polonia».
Про ансамбль «Море» та його участь у «Днях української музики» ми вже писали. Втім, принагідно ще раз наголосимо, що це вперше фестиваль, націлений на популяризацію високого мистецтва, представляє польському слухачеві зразки народної пісенної творчості сусідів зі Сходу. І це тут особливо доречно: народна пісня, народна музична творчість загалом (не лише пісенна, але й інструментальна традиція) мала великий вплив на розвиток професійної української музики – від Миколи Лисенка та Бориса Лятошинського до Валентина Сильвестрова. Традиційний український мелос, а саме притаманний йому ліризм був і залишається чи не основним структурним елементом образу української академічної музики, її національної ідентичності.
У другому концерті фестивалю, що відбудеться у вівторок, 8 вересня, прозвучать твори для віолончелі Валентина Сильвестрова у виконанні віолончельного дуету Маґдалени Бояновіч та Бартоша Козяка. У пропонованих творах як для дуету віолончелей, так і для віолончелі соло (написаних Сильвестровим в різні роки, від 1999 по 2011-й) композитор у характерній манері «передає привіт» класикам, віддаючи дань минулим епохам (власну музику, як знаємо, сам автор називає «мета-музикою», вважаючи її своєрідним відголосом минулого). Відтак головними «дійовими особами» вечора будуть тіні Йоганна Себастьяна Баха, Роберта Шумана і Петра Чайковського. Серенада, сарабанда, вальс, менует, колисанка, елегія – ось типовий для Сильвестрова жанровий арсенал репрезентованих п’єс, що вже само по собі говорить про характер цієї музики.
«Між словом і звуком» – так називається третій концерт фестивалю, на який нас запрошують 11 вересня у Національну варшавську філармонію. Програма не нова, прозвучать твори, які були написані українськими композиторами молодшого покоління на замовлення Польського Інституту у Києві ще у 2007-му й 2008-му роках (у період директорства пана Єжи Онуха) й представлені широкій публіці 2009 року під час концертного турне містами Польщі й України. Запрошені до участі в цьому проєкті композитори (усі вони – стипендіати програми Міністра культури і Національної спадщини республіки Польща «Gaude Polonia») повинні були обрати вірш якого-небудь польського поета (на вибір) й покласти його на власну музику, або ж поезія повинна була стати для них джерелом інспірації оркестрового твору. Так у програму концерту потрапили імена Чеслава Мілоша, Марти Подґурнік, Галіни Посвятовської, Віслави Шимборської, Карола Войтили і Богдана Задури. Серед авторів, чиї твори почуємо 11 вересня, – Любава Сидоренко, Михайло Швед, Світлана Азарова, Богдан Сегін, Золтан Алмаші та Олександр Шимко. В ролі виконавців у заключному концерті «Днів української музики» виступлять Івона Хосса (сопрано) та Оркестр Національної філармонії Варшави під орудою диригента Романа Реваковича.
Текст: Олеся Найдюк
- Що: Фестиваль «Дні української музики у Варшаві»
- Коли: 8 вересня, 20.00, Kościół Świętego Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3
- 11 вересня, 19.30, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej, ul. Sienkiewicza 10.
- Вхід за квитками.