Українські квінтети як палімпсест Києва

Два квінтети

Два квінтети — Валентина Сильвестрова та Вікторії Польової прозвучать в Києві 3 червня. 

«Український Квінтет» — так називається весь музичний проєкт. Назва обрана невипадково, адже несе в собі декілька дуже важливих сенсів:

Це — назва майбутнього альбому музикантів. 

Це — склад їх колективу (Ірина Стародуб, фортепіано; Богдана Півненко, скрипка; Тарас Яропуд, скрипка; Катерина Супрун, альт; Юрій Погорецький, віолончель). 

Ще  — це твори трьох видатних українських композиторів, що й складають вміст вищезазначеного альбому.

Але декілька слів передісторії.

Наприкінці минулого року п’ятеро українських музикантів зібралися для запису квінтетів видатних українських композиторів трьох поколінь: Бориса Лятошинського, Валентина Сильвестрова та Вікторії Польової. За підтримки Українського культурного фонду запис було успішно здійснено та невдовзі надіслано до Naxos Records, відомого в усьому світі музичного лейбла, що й буде опікуватися виданням «Українського Квінтету».

І ще декілька слів… історії, ось ще розповила скрипалька Богдана Пивненко про квінтет Сильвестрова:

«…Фортепіанний квінтет Сильвестров написав, коли вчився у Лятошинського, вони готували цей квінтет на всесоюзний конкурс композиторів. Його рознесли у Спілці композиторів УРСР,  Лятошинського викликали на килим в обком партії, газета «Правда» написала на цілу сторінку звинувачувальну статтю про те,  які кадри готує Лятошинський. Через цей квінтет Сильвестров був заборонений на багато років.  

…Це досить складний твір – подвійна фуга, 12 тонова система по Шонбергу, серійна техніка. Уявіть який рівень твору студента на конкурс! Сильвестров сам гігант і він вчився у гіганта.

Ця музика не розважальна. Друга частина – це така депресивна машина, яка все змітає на своєму шляху.

Дуже цікавою була думка Польової про квінтет Сильвестрова: «Якби його не заборонили, можливо, Сильвестров був би зараз зовсім інший».  Джерело цитати: тут.

Симург в іранській міфології – фантастичний птах-цар, що ототожнюється зі Світовим Древом і своїми потужними крильми розсипає насіння благодаті по всьому світу. Благосні звукові довготи при найтихішому звучанні – ця ідея квінтету була витримана композиторкою від початку й до кінця.

«Молитвою, написаною в нотах» називає квінтет Вікторії Польової Олексій Шмурак в своєму дослідженні одного з проектів композиторки (публікація 2020 року, LB):

«Структурно вільно, чуттєво і майже на фізичному рівні сприймається «Сімург-квінтет» Вікторії Польової, де найлегші дзвіночки рояля і безтілесні хмари струнних, кружляючи, в кульмінації доходять до майже апокаліптичного пташиного клекоту – одночасно й дзвону. Це лютий палімпсест Києва — церкви, бароко, натовпи людей, пробки». «…піаністу потрібно про себе промовляти «Господи помилуй», тим самим відчуваючи ритм. Сімург — пташине божество».

І ось, перший виступ Квінтету на публіці пройде 3 червня. Ми будемо слухати два з квінтетів, — Валентина Сильвестрова та Вікторії Польової в патіо Бутік-готелю «Воздвиженський». Продюсер проєкту в Україні Тетяна Швед (Безкоровайна), засновник S.T.ART Foundation.

  • Що: Два квінтети — Валентина Сильвестрова та Вікторії Польової
  • Коли: 3 червня о 20:00
  • Де: Бутік-готель «Воздвиженський», вул. Воздвиженська, 60-а,б

ФОТО: Олег Павлюченков

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *