Спогади, традиції та подарована травма від Радянського Союзу

«Гостинець»

12 серпня 2023 року у стінах TheSteinStudio відбулося відкриття групової виставки «Гостинець». Цей проект став першим від початку повномасштабного вторгнення, реалізованим у просторі, та зібрав роботи українських авторів та авторок, що репрезентують їжу як форму пам’яті, як прояв історичних травм ХХ століття. 

Майже протягом століття травматичні події Голодомору нагадують про себе кожному наступному поколінню українців. Довготривалі наслідки геноциду українського народу, вчиненого радянською владою мають прояви у побуті, у спілкуванні, у відчутті безпеки, у культурі споживання їжі. Навіть у теперішньому ХХI столітті діти, які не стали свідками голоду у такому масштабі, зберігають спогади про літні канікули у бабусі, де головним завданням було з’їсти якнайбільше, допомагати при висадці та викопуванні картоплі у непідйомному обсязі, і не чіпати збережену їжу на «чорний день». Більшою чи меншою мірою це є проявом травматичного досвіду минулих поколінь. 

«Гостинець»

Повномасштабне вторгнення актуалізувало колективні травми, що здавалось, належать минулому. Як наслідок, це певним чином загострило їх, але і залучило більш широку аудиторію для роботи з пережитим досвідом. Таким чином, цей виставковий проект виступає проявом постпам’яті (за Маріанною Гірш), де автори та авторки діляться своїми персональними історіями, пов’язаними з традиціями вирощування, приготування та споживання їжі, а також піднімають питання як працювати з наслідками в особистісному та публічному вимірі. 

Ініціаторкою виставкого проекту «Гостинець» виступила київська мисткиня та засновниця арт-простору, Ольга Штейн. Серед представлених робіт є і її невелика скульптура з соленого тіста «Звір» (2023) із серії «Іграшки». 

«Гостинець»

«Страх мого батька про голод для родини був такий великий, що почав невротично проявлятись нераціональними заборонами чіпати продукти, їсти певні категорії продовольчих запасів, наказами харчуватись тільки у визначені години і т.д. … Перебуваючи у Львові, я вперше побачила іграшки з сиру, сирні коники – традиційна Карпатська страва, оздоблення, сувенір та прикраса. Мене вразила ця інакша традиційність та легітимність гри з їжею. Щоб якось проілюструвати, зрозуміти та прожити свої почуття я вирішила створити скульптури використовуючи хліб як основний матеріал». 

Проговорюючи родинні історії, пропрацьовуючи поведінкові стратегії та легітимізуючи особисті установки спрощеної перцепції їжі, мисткиня пропонує аудиторії переглянути власне ставлення і підважити пласти закорінених емоційних патернів щодо концепції їжі у побутовому житті. 

Іншою знаковою роботою, є скульптура Діани Халілової «Від виживших полеглим» (2022). Авторка супроводжує її коротким текстом: «Артем (той, що красивий і бетонний, а не “колективний”) тримає квітку Артемсолі (та, що одна з найбільших на планеті, була)». Оригінальна монументальна скульптура «Артем» була створена Іваном Кавалерідзе у 1927 році з шаром нальоту радянської ідеологічної пропаганди. Переосмислюючи її суть (репресивний механізм створення міфів про “величну велич”) та долучаючи нові елементи об’єктивної сторони реальності, авторка пропонує інструментарій для форми пам’ятання – про родину, дім, цінності та культурно-мовний код українців, який прагнули асимілювати.

Виставковий проект «Гостинець» артикулює про історично передану травму, правонаступником якої, на жаль, є сучасне покоління українців. Перетинаючи історію, спогади, традиції та сучасний контекст, автори створили простір, в якому можна відкрито висловити та перетворити болючий досвід минулого в діалог про спільну пам’ять та посприяти процесу зростання самоусвідомлення дійсної спадщини української нації.

На виставці до 31 серпня можна побачити роботи таких українських митців та мисткинь, як: Ольга Штейн, Тамара Турлюн, Катя Лесів, Катерина Алійник, Лада Вербіна, Євген Коршунов, Інга Леві та Діана Халілова.

Авторка тексту Інна Каленська, історикиня мистецтв, арт-менеджерка галереї Imagine Point

  • Коли: субота, 12 серпня 2023, 11:00 – четвер, 31 серпня 2023, 19:00
  • Де: thesteinstudio, Лютеранська, 6.
«Гостинець»

27 серпня о 17:00 у  thesteinstudio презентують зін «Гостинець» з сімейними рецептами художниць Лади Вербіної та Тамари Турлюн.

Зін «Гостинець» створили художниці Лада Вербіна та Тамара Турлюн у 2022 році. Мисткині зібрали рецепти родичів та людей, дотичних до сімейного кола, разом зі способами приготування їжі зберігаючи характерні вирази. Ідея зіну з’явилася як спосіб зберегти пам’ять про людей та події у часи, коли немає цілковитої впевненості в майбутньому.

Кожен примірник мисткині збирають вручну: збирають, проколюють та зшивають. 

З зіну постала виставка «Гостинець», яку можна відвідати у просторі thesteinstudio до 31 серпня. Головна тема виставки – їжа, як форма пам‘яті, її роль та значення у житті людини. На виставці зібрані різні історії українських художників і художниць, пов’язані з традицією приготування та споживання їжі. 

Зін видадуть у самвидаві “Буця” дизайнерки Галі Вергелес.

  • Наклад: 70 штук
  • Ілюстрації/текст/ідея – Лада Вербіна, Тамара Турлюн
  • Верстка/макет – Галя Вергелес
  • Переклад на англійську – Роман Гардашук
  • Адреса: thesteinstudio, Лютеранська, 6 (в арку та направо)
  • Вхід вільний
Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *