Наприкінці лютого у Центрі сучасного мистецтва М17 відбулася церемонія нагородження переможця першої премії у галузі тривимірного мистецтва M17 Sculpture Prize.
Жюрі відібрало чотирьох номінантів з-поміж 12 проєктів, серед яких: Марта Дяченко, «Літаючий острів»; Даниїл Шуміхін, «Нестійкі зв’язки з майбутнім у даних умовах»; Михайло Алексеєнко, «Кришталева мрія»; Данило Галкін, «Зорепад».
Основний приз та премію у розмірі 250 000 гривень від головного партнера проєкту Adamovskіy Foundation отримав Михайло Алексеєнко, автор роботи «Кришталева мрія». Спеціальні нагороди від наших партнерів SEARCH Foundation та Berkeley Real Estateотримали Андрій Кириченко та Даниїл Шуміхін.
«Всі 12 проєктів, які увійшли до експозиції, безумовно можна назвати переможцями. Участь у премії вимагала пройти шалений відбір серед 200 конкурсних пропозицій, подолати шлях від ідеї до її втілення, але маємо надію, що кожен номінант зміг отримати досвід і нові знання та досвід. Журі було надзвичайно важко, адже наші експертки не могли відвідати виставку і переглядали роботи конкурсантів онлайн. Членам жюрі довелося відмовити багатьом гідним учасникам, проте кожна з робіт, які представили наші номінанти, заслуговує на окрему увагу. Ми впевнені, що наші митці створять та реалізують не один знаковий проєкт як в Україні, так і за її межами». — Наталія Шпитковська, директорка Центру сучасного мистецтва М17
У «Кришталевій мрії» переможець премії, Михайло Алексеєнко, звертається до спогадів не тільки особистих, а й колективних, звичних для кількох поколінь українців. У своїй мистецькій практиці велику увагу приділяє естетиці взаємодії, працює з темами міфу та реальності, вивчає впливи минулого на пострадянських просторах. «Кришталева мрія» знайшла втілення у скульптурі з радянського кришталю, що відкриває виставковий простір проєкту. Ідея його роботи тісно пов’язана з історією його сім’ї: «Моя бабуся збирала і ретельно зберігала кришталь, як і багато “пострадянських” громадян. Використовувати кришталь за призначенням у родині було заборонено. Бабуся берегла його для особливої події. Яка так і не відбулася. Бабусі вже давно немає серед живих, а мрія залишилася. Радянська ідеологія будівництва кращого життя, стрімкий рух угору, пафосна велич знайшли свій відбиток у побуті звичайних людей. А їхня крихка мрія лишила по собі тінь – відчуття мінливості та нестабільності всього, що існує».
За словами членкині журі Хелен Фібі, проєкт робить цікаві політичні відсилання, але через особисту історію і предмети з цієї історії.
Основний приз та премію у розмірі 250 000 гривень Михайло отримав від головного партнера премії – Фонду Андрія Адамовського, Adamovskіy Foundation.Засновник Фонду, Андрій Адамовський, особисто оголосив переможця і зазначив: «На премії представлені роботи талановитих молодих художників високого рівня, їхня творчість заслуговує на визнання. Тому Фонд вирішив підтримати ідею започаткування премії M17 Sculpture Prize, аби допомогти молодим митцям реалізувати свої ідеї та розвиватися у напрямі тривимірного мистецтва».
Андрій Кириченко, що отримав спеціальну премію від SEARCH Foundation у номінації «За збереження і розвиток керамічних традицій», представив проєкт «Книги». Робота є ілюстрацією соціальної дистанції, самоізоляції, самоусунення. Вона про поняття, що примусово набули візуальної чинності, але за принципами яких сучасне суспільство існує з власної ініціативи кожного. Сам процес створення роботи був незвичайний: разом із керамістом, «Книги» писали навіть птахи – їхні сліди на сирій глині стали текстами на сторінках.
Робота Андрія не залишила байдужим SEARCH Foundation, оскільки фонд вже багато років фінансує і усіляко підтримує експедицію інституту археології з розкопок трипільської культури. Гончарство, унікальна і неперевершена кераміка є її невід’ємною частиною.
Про роботу Андрія висловився і очільник фонду SEARCH Foundation, Бертран Кост: «Андрій у своїх роботах піднімає питання культурної самоідентифікації націй, історичних зв’язків, культурного спадку. Все це є дуже близьким до філософії та ідеології SEARCH Foundation.
Кераміка кожного народу є своєрідним етнопоказником, кодом нації, і такі речі обов’язково потрібно вивчати, зберігати, примножувати і передавати наступним поколінням. Крім того, популяризувати за межами України, що Андрій успішно робить. Українцям точно є чим здивувати світ».
Спеціальний приз від Berkeley Real Estate вручили автору роботи «Нестійкі зв’язки з майбутнім у даних умовах» – Даниїлу Шуміхіну. Номінація «За мистецьке осмислення впливу архітектурних форм». Привітали митця партнери компанії The Berkeley World в Україні, Едуард Калівошко та Катерина Демчук. Автор розповідає, що його робота – це розповідь про «усунення надмірностей у проєктуванні та будівництві» в СРСР. На початку 50-х років керівництво постановило розробити проєкт економного й недорогого в обслуговуванні житла. Вершиною «експериментаторства» став пробний зразок будинку в Ленінграді. Занадто «художній» проєкт було припинено, оскільки, за словами Хрущова, він міг сприяти вихованню індивідуалізму. «Нестійкі зв’язки з майбутнім у даних умовах» стали алюзією на спальні райони, радянські «хрущовки» та спогади з дитинства.
Серед учасників виставки, які увійшли до шорт-листа премії: Алексеєнко Михайло, Буряник Василина, Бучацька Катя, Галкін Данило, Голдаковський Влад, Грубляк Василь, Дяченко Марта, Кириченко Андрій, Попович Тарас, Тарадіна Анна, Шуміхін Даниїл, а також творча група Локатир Богдан & Журунова Маргарита.
До складу жюрі Премії увійшли знавці тривимірного мистецтва з різних куточків світу – кураторка проєкту «Скульптурний парк Мюнстера» Маріанна Вагнер, голова кураторської програми Йоркширського скульптурного парку Хелен Фібі, незалежна кураторка та консультантка центру сучасного мистецтва Fondazione Merz Ліза Парола. Кураторкою проєкту стала Катерина Рай.
Побачити роботи переможця та інших номінантів можна в стінах ЦСМ М17 до кінця березня.
Дізнатися більше про номінантів Премії, а також ознайомитись з новинами можна на сторінці проєкту.
Центр сучасного мистецтва М17 – культурна інституція, що прагне стати місцем діалогу для фахових кіл, платформою для вивчення та дослідження історичних і сучасних культурних процесів. Разом з українськими та міжнародними експертами ми воліємо навчати та надихати українське суспільство; через виставки, різноманітні мистецькі й освітні практики сприяти його позитивній трансформації. ЦСМ підтримує художні експерименти, колаборації та міжнародні обміни для експертів і митців різних напрямів задля інтеграції українського мистецтва до світового контексту.
М17 Sculpture Prize започаткована М17 Sculpture Project – окремим дослідницьким напрямом Центру сучасного мистецтва М17, покликаним запропонувати суспільству, бізнесу, містам України рішення того, як завдяки скульптурі та іншим видам тривимірного мистецтва змінити уявлення про образ навколишнього простору, зробити місто туристично привабливим, а також сприяти налагодженню міжкультурного діалогу.
ARTСult Foundation – громадська організація, створена ініціативною групою з метою популяризації і підтримки мистецтва в Україні і за кордоном. Фундація займається проведенням виставок, арт-проектів, фестивалів, благодійних аукціонів, освітніх проєктів та інших подій в культурній галузі.
SEARCH Foundation – американськийблагодійний фонд, завданням якого є фінансування культурних, соціальних і наукових проектів, яким складно знайти самостійно кошти для своєї роботи. Місією організації є надання посильної допомоги вченим, самовіддано працюючим, щоб відкрити нашу загальну історію, історію Європи, частиною якої завжди була Україна. Фонд підтримує діяльність Інституту Археології НАН України, а також роботу Трипільської археологічної експедиції.
Berkeley Real Estate належить до міжнародної групи компаній The Berkeley World. Едуард Калівошко та Катерина Демчук, партнери компанії The Berkeley World в Україні,вбачають у співпраці із центром сучасного мистецтва М17 великий потенціал для популяризації особистого бренду українських митців у світі.
Центр сучасного мистецтва М17 – вул. Антоновича, 102-104