Тиждень с Екстер: «Ланка»

«Ланка»

Лідія Аполлонова написала для Kyiv Daily гід по київських адресах Екстер. Адреса сьома, остання.

  • Адреси Екстер / вулиця Хрещатик, 58 (сьогодні – 52)

2 листопада 1908 року в приміщенні колишнього магазину музичних інструментів Генріха Іїндржишика на вулиці Хрещатик, 52 відкрилася виставка «Ланка» (“Звено”). Саме з неї прийнято розпочинати відлік художнього авангарду в Україні. 

Ініціаторами виставки стали молоді митці з Києва, Санкт-Петербургу та Москви: Давид і Володимир Бурлюки, Людмила Бурлюк, Михайло Ларіонов, Аристарх Лєнтулов та Олександра Екстер. Остання була не тільки учасницею, а ще й арт-менеджеркою проєкту. Від свого імені Екстер домоглася дозволу у київського губернатора на влаштування виставки “картин місцевих та закордонних художників, з платою за вхід 40 коп.” Окрім живопису та графіки, в експозиції були представлені меблі та вишивки.

“Ланка” набула скандального розголосу. Критики писали розгромні статті, а у пресі з’явилося багато фейлетонів та карикатур. Хоча насправді, експоновані твори були не такими вже й радикальними за своїм виконанням. Поет Бенедикт Лівшиць, який познайомився з Екстер у 1909 році, у своїй книзі спогадів “Полутороглазый стрелец” пише: “ (…) почавши відвідували Олександру Олександрівну (Екстер), я в її квартирі побачив близько двох десятків картин, що залишилися від “Ланки” і вразили моє, на той час ще недосвідчене, око. Нині, через двадцять років, дивлячись на одну з них, що висить над моїм письмовим столом, я ледве усвідомлюю, що ця невинна пуантель, де несміливо повторено спроби Сіньяка, здавалося мені відвагою, доведеною до краю”. 

Проте не тільки імпресіоністичні твори шокували тодішню київську публіку. Давид Бурлюк на відкритті “Ланки” роздавав кожному відвідувачеві каталог виставки із вкладеною у нього листівкою: “Голос імпресіоніста на захист живопису”, де у гострій памфлетній формі “скидав з п’єдесталів” класиків мистецтва та декларував нову орієнтацію на сучасний французький живопис. “Голос” Бурлюка вважається першим маніфестом художнього авангарду українського й російського мистецтва. 

Київська “Ланка” була своєрідним продовженням московської виставки “Стефанос”, що проходила зимою 1907/1908 року. Після Києва художники організували виставки у Петербурзі і Херсоні.

Тиждень з Екстер: кожен день в EXTER. Map – нова адреса Екстер.

Фото: вул. Хрещатик, 52, 2012 р.

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *