Мистецька платформа Open Opera Ukraine анонсувала новий освітній проєкт. Якщо точніше, то «Open partes: комунікація без меж» – це продовження попереднього масштабного проєкту «Musica sacra Ukraina: партесний вимір», присвяченого українському багатоголоссю XVII-XVIII століть, або партесному співу. Наразі ж ідеться не лише про популяризацію партесів за межами столиці, але й про якісне розширення цільової аудиторії, фокусування передусім на освітніх закладах у різних регіонах України та безпосереднє спілкування зі студентством, молодіжними мистецькими спільнотами на лекціях, майстер-класах, концертах. Залучено чотири міста: після Чернігова команда попрямує до Острога (8-9 жовтня), відтак зупиниться у Кривому Розі (14-15 жовтня) і завершить маршрут у Сєвєродонецьку (21-22 жовтня).
Чому обрано саме ці міста, такі географічно й культурно різні? Відповідь на це питання почасти дає програмна директорка Open Opera Ukraine Анна Гадецька:
«Важливим для проєкту є через партеси провести лінію ідентичності з нашою бароковою культурою. Зазвичай вона не сприймається як те, до чого люди звертаються як до звичного і знайомого. Одна з ідей полягає і в тому, щоб об’єднати музичні спільноти географічно різних територій – Чернігова, Острога, Кривого Рогу і Сєвєродонецька. Два міста – Чернігів і Острог – дають підстави вважати, що у XVII-XVIII cтоліттях там звучали партеси: там збереглася і відповідна архітектура, й відповідний історико-культурний контекст. Кривий Ріг і Сєвєродонецьк – відносно молоді міста, що виникали як важливі індустріальні вузли. Але ми подумали, що самі партеси є тим архітектурним простором, що виникає під час виконання. Ми будуємо цей храм тоді, коли співаємо – у реальному часі, спілкуючись із певною громадою. Ідентичність відбувається тут і зараз, у момент, коли люди знайомляться з цією музикою – неймовірною за красою, глибиною, складністю, виразністю, суголосністю тому, про що думає людина в різні епохи».
Оскільки наступна зупинка – Острог, варто трохи зануритися в історію цього древнього містечка на Волині. Воно відоме із часів Київської Русі (перша згадка в Іпатіївському літописі). У ІV столітті Острог стає резиденцією українського князівського роду Острозьких. Замок, споруджений Острозькими на узвишші, що підступає до річки Вілії, зберігся до нинішнього дня. Свого часу ця велична споруда була своєрідним символом Острога, що мав статус економічного, політичного й культурного центру Волині. Зокрема, у кінці ХVІ – на початку ХVІІ століть діяла Острозька колегія, перша українська школа вищого рівня. Тут навчали слов’янської, грецької, латинської мов і так званих вільних наук, до складу яких, крім граматики, діалектики, риторики, арифметики, геометрії й астрономії, як відомо, входила й музика. Острог був такими собі «волинськими Афінами», як називали місто сучасники. Чимало викладачів пізніше відкритих вищих шкіл у Львові, Києві, Луцьку були вихованцями саме Острозької колегії.
Острог був одним із центрів друкарської справи. Тут з’явилася друга в Україні (після Львова) кирилична друкарня, заснована Іваном Федоровим (Федоровичем). Чи не найвідомішою на сьогоднішній день працею першодрукаря Федорова є повне видання книг Старого й Нового заповіту церковнослов’янською мовою, знане як «Острозька Біблія». У Музеї книги в Острозі можна побачити цей примірник, виданий 1581 року.
Місто у різний час входило до складу Литви, Польщі, Російської імперії, що, відповідно, відбилося на його багатонаціональній культурі. Найчисельнішими групами міського населення були українці, поляки, євреї й татари. Під час гітлерівської окупації Острога тут загинула одна з найдревніших в Україні єврейських громад.
У наші дні Острог продовжує гордо нести статус одного з освітніх українських центрів: вже близько тридцяти років тут діє Національний університет «Острозька академія». Саме тут і відбудуться заходи Open Opera Ukraine, зокрема, концерт однойменного вокального ансамблю, лекція наукової кураторки проєкту, музикознавиці Євгенії Ігнатенко «Партесні твори в лабораторії Musica sacra Ukraina: від рукопису до виконання», а також майстер-клас із партесного співу від художньої керівниці проєкту Наталії Хмілевської.
- Що: концерт, лекція, майстер-класи, присвячені партесному співу від Open Opera Ukraine
- Коли: 8-9 жовтня
- Де: м. Острог Рівненської області, «Острозька академія»
- Сторінка події на Facebook
Текст: Олеся Найдюк