Духовий оркестр, вокальний дует Лесі і Галі Тельнюк, соло Тараса Паращука (труба) та Адель Конторович (скрипка). У такому складі 22 червня у Національній філармонії України буде представлено концертну програму «Повертайся живим!».
Назву концерту дала пісня Лесі Тельнюк на вірші сучасної української поетеси та режисерки Ірини Цілик, чий чоловік, письменник Артем Чех, зараз воює на фронті. Пісня написана ще 2014 року, коли фактично й почалася ця війна…
У програмі прозвучать також твори класиків української академічної музики, Дмитра Бортнянського, Бориса Лятошинського. Втім, формат програми неакадемічний. Власне, левова частка музичних номерів – це пісні у виконанні вокального дуету сестер Тельнюк, що прозвучать у супроводі Національного духового оркестру України під проводом диригента Олексія Баженова.
Сестри Тельнюк як професійний вокальний ансамбль заявили про себе ще наприкінці 1980-х. Одні з перших, вони представили оновлений жанр української співаної поезії, звертаючись до її найвишуканіших зразків – творчості Тараса Шевченка, Павла Тичини, Євгена Маланюка, Василя Стуса, Богдана-Ігоря Антонича, Ліни Костенко, Оксани Забужко та інших українських поетів. Завдяки нестандартному підходу, нешаблонним мелодії та ритміці у піснях їхній продукт на тлі масової русифікації української естради свого часу виглядав «ковтком свіжого повітря». Один із принципів дуету – виступ винятково без фонограм. У другій половині 90-х сестри Тельнюк посідали високі позиції телевізійних хіт-парадів. Зокрема, велику популярність, дякуючи мистецькому рейтингу «Територія «А», здобула оригінальна пісня «Тюльпани» на слова Антонича.
У творчій біографії колективу – співпраця з багатьма театрами, філармоніями, оркестрами, різноманітні експерименти з колоритним звучанням бандури, на якій грає Леся. Вона ж – авторка музики пісень. Основою, ідеологічним та моральним стрижнем ансамблю завжди був український патріотизм, це незмінна позиція дуету.
Концерт «Повертайся живим!» – черговий вияв цієї позиції, а також моральна підтримка духу усім, хто цього потребує.
Леся Тельнюк:
– Ініціатива концерту належить Олексію Баженову, диригенту Національного духового оркестру. Ми вже багато програм зробили разом. Деякі пісні звучатимуть вперше, а деякі ми вже грали. Тема патріотизму – дуже болюча і потрібна зараз, це підтримка, яка необхідна і нам самим, і нашим слухачам. Йдеться про патріотизм не штучний, а справжній, той, який іде від серця. Це завжди було нам близьке, це те, чим ми живемо, заради чого творимо. Хочеться доносити до людей сенс того, що ми робимо.
Галя Тельнюк:
– Усі ці пісні є реакцією на ситуацію в країні, яка почалася ще 2013 року. І не просто реакція, це наша свідома громадянська позиція: захищати Україну мистецтвом, словом, музикою. Майже всі ці пісні ми виконували на Майдані, щоправда, лише під клавіші. Дуже актуально тоді звучали Шевченкові слова «схаменіться, недолюди, діти юродиві». Пізніше Олексій Баженов зробив перекладення для оркестру. Взагалі цей репертуар у тій чи іншій формі звучав упродовж останніх восьми років. Наприклад, на пісню «Повертайся живим!» на вірші Ірини Цілик була театральна постановка. Пісня «Від тебе до мене» на слова Атени Пашко є у відео-форматі, відео було знято на лінії фронту, на лінії обстрілів. Втім, прем’єрою стане пісня на вірші Василя Стуса «Господи, Господи, не поминай…». Пісня «Мені однаково…» на слова Тараса Шевченка у цьому складі із цим оркестром також прозвучить уперше.
Передчуття російсько-української війни – це витало у повітрі давно. Україна у цій ситуації живе століттями. І попри те, що ми тридцять років маємо незалежність, нам не давали зробити цю незалежність повною, не давали бути повністю вільними. Ці пісні – це частина цієї боротьби за свободу, цього прагнення до волі, за що воюють українці. Ці пісні про те, яким є український народ насправді, і яким його не хоче бачити Росія, яким його не хотіла бачити довгий час Європа. Це абсолютно зріла позиція Лесі Тельнюк, як композитора, яка завжди свідомо обирала тексти для своїх пісень, яка знається на поезії і сама пише вірші. А з Олексієм Баженовим ми працюємо з 2014 року дуже-дуже тісно, дружимо із ним як з однодумцем, патріотом і справжнім громадянином України.
- Коли: 22 червня, 17.00
- Де: Національна філармонія України
- Квитки
Текст: Олеся Найдюк