Прем’єри, фестивалі, конгрес і Театр на Троєщині 

Театр на Троєщині 

Театральна критикиня Ірина Голіздра розповідає, що чекати у новому театральному сезоні. 

Українські театри, дякуючи захисникам і захисницям, працюють, готують прем’єри і відкривають нові сценічні майданчики. Вистави, що резонують сьогоденню, мотивують і заохочують цінити кожну мить життя, вже чекають на глядача. Представляємо огляд нових постановок і подій в українських театрах, які вартують уваги.

«Театр має бути на часі й говорити про те, що сьогодні відбувається з нами та що зараз хвилює людей. Відволікати та розважати — це не про нас» — наголошує директорка-художня керівниця театру «Золоті ворота». Тому свій 44-й сезон театр 18 серпня відкрив прем’єрою режисерки Тані Губрій  «Кортес». За жанром — «майже епічна комедія». Це історія про важливість культурної самоідентифікації та необхідності прощання зі своїм колоніальним минулим. Вистава, як наочний приклад саморуйнування на різних рівнях свідомості та спроби позбавитися меншовартості. Наступні покази «Кортеса» — 16-17 вересня.

Театр на Троєщині 

Важливою подією на початку сезону стане VI Міжнародний театральний конгрес «Театр крокує Європою: «Театр.Війна», який проходитиме 19-20 вересня в офлайн та онлайн форматах, за підтримки УКФ. Заплановано низку дискусій на тему війни і театру, а фінальною подією стане перформативне читання, в основі якого новий проєкт театру — News from the past— вистава створена у Мюнхені під час війни. Це проєкт-роздум, рефлексія на виставу News from the past, яка була створена у вересні-жовтні 2022 року режисером Стасом Жирковим продюсером Мартіном Вальдесом-Штаубером, драматургом Павло Арє та акторами Виталиною Біблів, Дмитром Олійником, Едмундом Талгенкемпером і Леоні Шульц, у Münchner Kammerspiele.

Долучитися до дискусій та взяти в них участь зможуть всі бажаючи після реєстрації, яка буде відкрита згодом. Кураторка цього проєкту — Ксенія Ромашенко.

Театр драми і комедії на лівому березі Дніпра 46-й сезон розпочне 7 вересня виставою «Море… Ніч… Свічки…» у режисурі засновника театру Едуарда Митницького за пʼєсою Йосефа Бар-Йосефа «Це велике море». Ця вистава упродовж років йшла на камерній сцені, де грав Віталій Лінецький, згодом Ахтем Сейтаблаєв. Зараз оновлено акторський склад. Кураторка повернення вистави до репертуару — Тамара Трунова.

Театр на Троєщині 

Також у вересні будуть оголошені імена фіналістів для етапу підготовки уривків в рамках фестивалю «Митниця. Нова режисура» – 2023. Цього року він відбувається  у партнерстві Театру на лівому березі та Театру Драматургів і буде побудований на основі сучасної української драматургії.

Крім цього, вистава «Ha*l*t» у постановці Тамари Трунової буде представлена на 34-му Міжнародному театральному фестивалі Piatra Neamț (який проходитиме з 8 по 21 вересня цього року у місті Пятра-Нямц, Румунія). Тема цьогорічного фестивалю — «Зона безпеки» — відображає спільний пошук балансу у світі, охопленому війною та різними кризами. 

Театр на Михайлівській вже розпочав новий 26-й сезон, а восени планує представити прем’єру за п’єсою Марини Смілянець «Борщ».  Це матеріал про події у перші місяці повномасштабного вторгнення росії до України. П’єса складається з трьох новел, герої яких мешканці одного села у київській області яким довелося певний час жити в окупації. Всі три історії навіть враховуючи страшні реалії сповнені надії та віри у світле майбутнє. Борщ — як символ дому, затишку, традицій і незламності.

Театр на Троєщині 

Важлива подія цього сезону — відкриття нової сцени «Театр на Троєщині» 16 вересня. В цей день глядачі побачать на новому майданчику аншлагову виставу «Еклери на мільйон».

Київський академічний театр «Берегиня» у новому 36-й театральному сезоні 29, 30 серпня вже представить прем’єру. Як зазначають у театрі, це буде лірична історія авторства Івана Миколайчука і про Івана Миколайчука. Виставу буде презентовано на Мікросцені театру. 

Також заплановано нову виставу режисерки Тетяни Авраменко, яка для «Берегині» створить інсценівку за творами Юрія Винничука.

Крім цього, у вересні колектив візьме участь у фестивалі «Мельпомена Таврії» з виставою «Енеїда», яку покажуть на своєму майданчику.

Балетна частина театру вирушить у вересні на фестиваль LA MERCE до Барселони. А ще цього року заплановані обмінні гастролі з Закарпатським театром імені Братів Шерегіїв.

«Дикий театр» 17 і 19 серпня показав прем’єру — «Піна днів». Попри те, що у перший день показу через тривогу, глядачі побачили лише першу дію, у другий день — вистава повністю відбулася. Роман «Піна днів» французького прозаїка Бориса Віана було написано у 1946 році, поствоєнні роки – час відновлення і розбудови. У тому числі, часу для побудови гармонійного життя. Режисерка Наташа Сиваненко разом з акторами створила контроверсійний сучасний світ про спроби власну побудувати щасливу реальність. Наступний показ вистави «Піна днів»  27 і 28 вересня.

Театр на Троєщині 
Фото Артем Галкін

«Київ Модерн-балет» 26 серпня Академічний театр відкриє  новий театральний сезон й вперше виступить на майданчику Київський культурний кластер «Краків». Цього дня буде показано вечір сучасної хореографії на два відділення. У жовтні театр готує прем’єру балету «ДискриміНАЦІЯ» Раду Поклітару  на музику Георга Генделя та Валентина Сильвестрова. Як зазначили у театрі,  це хореографічна фантазія, що складається з декількох непов’язаних між собою видовищних новел-притч. Це історії про різні форми дискримінації об’єднані ідеями, що спрямовані на пропаганду цінностей демократичного цивілізованого світу. У цьому сезоні заплановано ще дві прем’єри, одна зимою до новорічних свят, а інша – на закриття сезону в червні.

Театр на Троєщині 

Національний театр ім.Івана Франка 9 серпня відкрив 104-ий театральний сезон нещодавніми прем’єрами — «Конотопська відьма» та «Загнаний кінь».  У цьому сезоні глядачам на основній сцені планують показати нові постановки  на основній сцені — «Люкс для іноземців» Дейва Фрімена (режисер Анатолій Хостікоєв) і «Тартюф» Мольєра (режисер Дмитро Богомазов), на камерній сцені — «Житейське море» Івана Карпенка-Карого (режисер Петро Ільченко).

Також, 30 вересня театр покаже «Калігулу» (режисер Іван Уривський) на фестивалі MESS у м. Сараєво. 11 вересня на Камерній сцені відбудеться показ стрічки Ахтема Сеітаблаєва «Мирний 21», а також творча зустріч з акторами та режисером. Кошти від продажу квитків буде перераховано на потреби ЗСУ.

Театр на Подолі відкрив 37-й театральний сезон виставою «Сон  літної ночі»  Вільяма Шекспіра, яка є знаковою у історії театру. Зокрема, у посановці творця театру, нині покійного, Віталія Малахова. Так, ця вистава мала лише офіційних шість версій з різними костюмами, акторами, але незмінно приносила успіх – у 1994 році на Единбурзькому фестивалі театр назвали одним із кращих виконавців Шекспіра у всьому світі серед 900 труп, що брали участь у заході. Цього разу литовська режисерка  Андра Каваляускайте піднімає важливі особистісні теми у своїй виставі. Прем’єра вже відбулася 1 і 2 серпня, а наступний показ – 25 серпня, 16 вересня.

Крім цього, хто ще не бачив прем’єру минулого сезону — «Зелені коридори» за п’єсою Наталки Врожбит, режисер Максим Голенко, то варто  завітати на виставу. 

Національний Молодий театр відкриє сезон 1 вересня прем’єрами «Кролик Гарві» та «Королева краси» режисера-художнього керівника Молодого театру Андрія Білоуса.

Національний Івано-Франківський дрматичний театр під керівництвом Ростислава Держипільского обіцяє меганасичений ювілейний 85-й театральний сезон. У театрі планують показати 12 премʼєр від режисерів України та відєвропейських колег та друзів. «Це сезон, до якого я особисто і наш колектив ішли дуже довго. Багато зроблено і нашими корифеями, які протягом 85 років закладали основи нашого театру і його почерк. Це й величезна робота останніх 10-15 років, котрі сформували новітнє обличчя нашого театру, бо це був чіткий рух до Європи і до світу», – зазначив Ростислав Держипільський. 

27 серпня сезон відкриється прем’єрою «Підступність і кохання»  за Фрідріхом Шиллером режисера Івана Уривського. У жовтні запланована премʼєра за твором сучасної української письменниці Ірен Роздобудько «Зів’ялі квіти викидають», над якою працюватимуть Ростислав Держипільський та Назарій Панів.  

Також  до кінця року плануються ще 2 постановки від закордонних режисерів: Йокубас Бразіс, режисер з Литви працюватиме над створенням вистави за творчістю Сартра і Міхай Тарна, режисер з Молдови презентуватиме своє бачення іспанської класики «Дон Кіхот». 

У грудні театр покаже «Кайдашеву сім’ю» від Ростислава Держипільського з Ірмою Вітовською у головній ролі. У січні Назарій Панів презентує премʼєру на камерній сцені за твором австрійського автора Леопольда фон Захера-Мазоха У лютому головний режисер Херсонського театру ім. Куліша Сергій Павлюк презентуватиме своє бачення постановки «Наполеон і корсиканка» за чеським драматургом Іржі Губачем. До Шевченківських днів Ростислав Держипільський готуватиме постановку за Тарасом Шевченком, а вже у квітні відбудеться прем’єра вистави Томі Янежича, культового режисера Словенії – сценічна робота «1975». На травень запланована постановка Назарія Паніва – щодо матеріалу тримаємо наразі інтригу. Також у травні театр планує     відновлення театрального фестивалю, який представить найкращі театральні українські прем’єри. І наприкінці сезону планується премʼєра польської режисерки Майї Клечевської «Макбет» за В.Шекспіром. А  останній тиждень червня 2024 року заплановано провести перший в Україні Шекспірівський фестиваль. 

Двічі переселенець — Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр зараз працює на базі Національного драматичного театру. З останніх премєрних вистав: «Їх там нєт», «Четверта стіна», «Вільні метелики», «Любов до скону».

Крім цього, вистави театру можна буде побачити у столиці і місті Лева. Так, на фестивалі «Золотий Лев» 6 жовтня Луганський театр покаже виставу «Їх там нєт».  24 та 25 жовтня будуть показані вистави «Їх там нєт» та «Хто Я?» в Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка на камерній сцені імені Сергія Данченка в Києві.

Театр «Терра Iнкогнита», який режисер Анатолій Левченко створив у Маріуполі в 2019 році, наразі на етапі відновлення і шукає для цього можливості. Започатковано проект про збір коштів, щоб допомогти акторам і глядачам Першого недержавного театру «Терра Інкогніта» з Маріуполя відтворити діяльність колективу. Зокрема, небайдужим пропонують придбати фото з вистав театру «Терра Інкогніта» або фото довоєнного Маріуполя, деталі за посиланням.

Театр на Троєщині 

Також, у серпні німецькому Кальбе резиденти театру представили німецькому глядачеві уривки із спектаклю «Ніч проти Різдва», прем’єра якого відбулася в грудні 2020 року в Маріуполі, костюми для якого виготовили завдяки підтримці маріупольської української громади. 

Текст: Ірина Голіздра

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *