Скульптури, які «виросли» за час повномасштабної війни

«Від коріння»

У київському арт-центрі «ЯГалерея» триває експозиція робіт львівського скульптора – Володимира Семківа. «Від коріння» – персональна виставка, реалізована в результаті продовження співпраці куратора Павла Гудімова та Володимира Семківа, що почалася рік тому у Львові під час створення групового проєкту «Нова львівська скульптура». Тоді автор показав частину свіжих робіт, і далі продовжив працювати у напрямі різьбленої антропоморфної скульптури з «живого» матеріалу – дерева.

На теперішній виставці «Від коріння» представлені роботи переважно 2022 та 2023 років. За словами Володимира: «Свідомо чи несвідомо, але вони виходять про цей час: час втрат, а отже, надії; час втоми, а отже, сили; час випробувань, а отже, віри; час страху, а отже, відваги; час надзусиль, а отже, перемоги. Робити якось по-іншому не виходить, бо такий час». Проте, відповідно до задуму, кожного року роботи можуть сприйматись по-різному, в залежності від контексту подій.

Це не проєкт, підбірка або серія. Тут самостійна кожна робота, що точково відтворює певний стан чи дію та частково відрізняється фінальним методом обробки. Деякі роботи обпалені, потріскані, обвуглені… Водночас усі мають виразний запах та свій жест, біль, емоцію, увічнені у тілі твору. 

Образну цілісність експозиції формують робочий інструмент, матеріал та підхід автора. Бензопила – чи не єдиний інструмент, що було використано скульптором у процесі створення робіт. Стара липа – матеріал, тіло, з якого Володимир вирізьблює глибоко текстурні жіночі та чоловічі фігури. Він не бачить потреби у шліфуванні та додатковій деталізації, усе залишається за рухом бензопили. 

Скульптор проговорює алегорію людини через тілесність дерева – пластика, невідновлення втрачених частин тощо. Ніби не до кінця завершений процес твору апелює до подієвості та розвитку, еволюції та наступального руху вперед. Тілесність, чуттєвість, природність та простір – таким чином можливо охарактеризувати потік відчуттів після перегляду виставки.

Скульптури, які «виросли» за час повномасштабної війни, – один із багатьох інструментів проживання подій та свідомого набуття локального контексту. І процес їх створення, і споглядання, і враження від запаху, візуалу, дотику може бути емоційно тяжкою складовою цього сприйняття. Проте оголення власних почуттів в перспективі стає об’єднуючою категорією, що так потрібно українському суспільству нині. 

Виставка триватиме до 21 травня 2023 року.

Авторка тексту

Історикиня мистецтв, арт-менеджерка галереї Imagine Point

Інна Каленська

Фото — Imagine Point

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *