Розкрити дитині крила

«Здолай булінг»

Казки є невід’ємною частиною не лише нашого дитинства, а й нашого майбутнього. Здавалося б, що такого особливого може бути у простій казці, яку розповідають дитині, аби зайняти декілька хвилин її часу? Насправді, вплив казок на наше життя грандіозний.  Якщо казки мають пряме завдання забавити час дитини, то вчені вже понад два століття намагаються розкрити чимало дивовижних речей, пов’язаних з казками: як вони впливають на наш мозок, поведінку, які культурні і соціальні моделі виникають у дитини. Однак сьогодні ми поговоримо лише про один аспект впливу казок на наше виховання: як вони формують відкритість і готовність дітей до самореалізації. Це казки про булінг.

Казки і майбутні таланти

Перш за все слід відзначити, що слідуючи за змістом казки, мозок дитини вчиться формувати образи, створювати сюжети, уявляти і що дуже важливо – мріяти і планувати! Ніхто не народжується з цією здатністю, ми всі її формуємо несвідомо в процесі соціальної комунікації. Тому цілком слушно погодитися, що розповідання і запам’ятовування казок багато в чому впливає на майбутні таланти і креативність дитини. Чим не хороша причина задуматися про важливість читання казок як сімейної вечірньої рутини, яка і на сон налаштує, і користь принесе?

Ще однією сильною стороною казкових історій є передача життєвої мудрості, важливих цінностей і формування правильних авторитетів у дитини. Тобто тих важливих першооснов, які в майбутньому даватимуть імпульс для самореалізації. Головні герої історій викликають симпатію, вчать бути добрими, сміливими, досягати задуманого і найголовніше – вірити не лише у власні сили, а й у щось більше – в диво і в те, що це диво можна здійснити власними руками. Так у дитини виховується відчуття відповідальності і волі до реалізації особистих задумів.

Казки і самоцінність, яку не потрібно завойовувати

Сьогодні хотілося б наголосити на ще одному аспекті казок, який відкрила британська письменниця і викладачка Елеонора Форнасарі – це змога розвивати з їхньою допомогою стійкість до конфліктів з однолітками від яких не застережений у своєму дитинстві ніхто, проте вплив яких може мати глибокі наслідки на поведінку, творчість і відкритість у майбутньому дитини. На прикладі відносин між героями із 14 популярних казок, авторка допомагає показати дітям як варто діяти, коли вони зіткнуться із першими труднощами спілкування з однолітками.

Книжка «Здолай булінг» – це більше ніж відважний крок. Авторський підхід обговорення того як герої і антигерої поводяться є надзвичайно важливий: книга вчить розвивати діалог і мислити причинно-наслідково. Чому це важливо? 

Якщо завчасно говорити про булінг з дітьми, це підготує їх до того, що в школі чи на вулиці може щось піти не так, а ще навчить їх правильно реагувати, а не закриватися в собі і довіритися дорослим – чого часто не може зробити через страх втратити безумовну довіру батьків. Тому якщо дорослі самі заговорять про це, дитина матиме в майбутньому зелене світло, аби поділитися неприємним досвідом з ними і бути впевненою, що її зрозуміють.

Всі ці приклади знайомих казкових героїв допоможуть батькам легко розповісти про світ з іншого боку, від якого сім’я зазвичай намагається захистити дитину. Передчасні розмови про нахабну поведінку серед однолітків допоможуть підготувати дитину як краще реагувати і захищатися, аби нікому не нашкодити. Ці розповіді дадуть дітям крила, силу діяти і відчуття впевненості у власній цінності, щоб не трапилося у їхньому спілкуванні з іншими. Сторінка за сторінкою книга Елеонори Форнасарі розповідає про різні види булінгу і пояснює як краще діяти в тій чи іншій ситуації.

Елеонора Форнасарі підібрала чудову вибірку казок, де кожен антигерой є уособленням певної негативної поведінки: Людожер із казки про «Хлопчика-мізинчика» знущається з інших тому що він більший і сильніший, однак книга розповідає чому це не привід піддатися страхові і закритися в собі. Сміливості навчають також приклади як Мауглі кмітливо знаходить страх у самого Шер-Хана і долає його, а історія про ображеного Піноккіо дає привід подумати двічі, перш ніж довіритися незнайомцям.

Абсолютно іншу сторону булінгу і знущання показують приклади поведінки сестер Попелюшки, мачухи Білосніжки та чаклунки із казки про Рапунзель. Кожен із цих казкових персонажів відкриває дитині як можна через власну заздрість перетворитися у дуже погану людину. Розмірковуючи з дитиною над поведінкою кожної героїні, можна краще пояснити чому виникають такі почуття, або чому трапляється непорозуміння під час спілкування з іншими, навіть без очевидної на те причини. 

Казки, емпатія та інші

Однак, аби не виглядало, що булери це завжди злі і заздрісні особистості, образ Чудовиська із казки про Красуню чудово допоможе дитині зрозуміти, що агресія – це лише вершина айзберга. І причини цієї неприязної поведінки сховані глибше, тому їх потрібно відшукати, подумати чому людина може вести себе недружелюбно. Поміркувавши, можна зрозуміти, що Чудовисько насправді виглядало злим, однак було глибоко нещасним і самотнім. Чому його можна виправдати? Хоча б через те, що Чудовисько відпустило батька Красуні, і не завдало шкоди для самої дівчинки. Обговорюючи цю казку з такої перспективи, дитині можна допомогти відчути емпатію до здавалося б такого негативного образу, додати крихту доброти до власного сприйняття, яку можна вловити в багатьох речах, якщо бути уважним. 

І якщо ви вважаєте, що булерів можна легко розпізнати, бо вони завжди агресивні і самовпевнені, то це не так. Абсолютно протилежний приклад непомітного на перший погляд булінгу – це приклад Золотоволоски, маленької і милої дівчинки, що з великим зацікавленням пізнає світ навколо, однак своєю поведінкою виявляється ще тією булеркою. Чого може навчити дитину ця історія? Ввічливого ставлення до інших, поваги до чужого простору, а також цінувати свою і чужу власність.

Одним із найсильніших засобів захисту від нападів булерів безумовно є відчуття дитиною власної унікальності. Бо ми всі унікальні, просто не завжди про це пам’ятаємо. Розуміння цього – це важливий фактор гармонійного дорослішання, який допомагає не боятися бути творчим, виділятися і найголовніше – діяти, а не просто мріяти. Історія про дорослішання Гидкого Каченяти про який Елеонора Форнасарі також розповідає – це найкращий спосіб прищепити віру в свою унікальність, невтомно йти до цілі і не ставитися до знущань інших надто серйозно. 

Окрім важливого завдання розповісти дитини як діяти в тій чи іншій ситуації, книга Елеонори Форнасарі «Здолай булінг» також просто пояснює чому булери можуть бути злими, грубими чи загрозливими. Це дуже важливий аспект розуміння причинно-наслідкового зв’язку, що агресія, яку до дитини можуть проявляти інші, не викликана нею самою. Ці казки, а головне – пояснення поведінки антигероїв розширюють сприйняття дитини, допомагають розвинути емпатію, адже показують що булери найчастіше поводяться погано, бо їм самим боляче, вони бояться, або хочуть дружити, однак не знають як. 

Казки і ставка на щасливе майбутнє

Казки офіційно можна вважати першими життєвими уроками кожної дитини, і особливо корисно буде допомогти малятам розставити правильні акценти, розібратися які герої є прикладами для наслідування, а які краще допомагають зрозуміти важливі життєві ситуації. 

Книга «Здолай булінг» допоможе не боятися пізнавати світ  знаходити спосіб уникнути загострення конфлікту, протистояти сильнішим, або навіть групі нахаб, не піддаватися брехні чи залякуванням, а ще – завжди відчувати підтримку батьків, яким можна впевнено розповісти про свої проблеми. Здолати булінг разом із героями казок – це важливий спосіб допомогти дитині не втратити зацікавлення життям, не піддаватися страху, впевнено показувати свою творчість і бути іншим.

Текст: Надія Скокова

Елеонора Форнасарі «Здолай булінг разом з героями казок» (переклад Алли Ващук, ілюстрації Давида Орту), Львів: Видавництво Старого Лева, 2021, 72 с.

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *