«Голос» німого кіно

«Земля» Олександра Довженка

Символічно у четверту суботу листопада, коли в Україні відзначають День пам’яті жертв Голодомору, нам представлять відреставровану версію фільму «Земля» Олександра Довженка у музичному супроводі «ДахаБрахи». 

Ідея переозвучити стрічку за участю знаного українського етно-гурту виникла ще 2012 року. Замовником виступив Національний центр Олександра Довженка. Усі без винятку попередні покази (і на Одеському кінофестивалі, і на Гогольфесті, і в кінотеатрі «Кінопанорама» тощо) проходили при повних залах. А в січні минулого року «Земля» відкривала фестиваль українського кіно в Брюсселі. 

Взагалі цей фільм переозвучували двічі. Спочатку 1971 року (після реабілітації стрічки), коли за відновлення звуку взявся композитор В’ячеслав Овчинников. А потім 1997-го: музику до фільму писав Олександр Попов, а виконав її оркестр Маріїнського театру в Санкт-Петербурзі. А в початковій версії автором музики до «Землі» був український композитор Левко Ревуцький. Це трохи пізніше сталінська влада гостро критикуватиме його за «формалізм» у його фортепіанному концерті, після чого він фактично перестане писати (за винятком кон’юнктурних замовлень), зайнявшись викладанням і редагуванням колись написаного. А найкращі твори Ревуцького, де вишуканий імпресіонізм і скрябінська політність примхливо переплітаються із національними фольклорними інтонаціями, написано якраз до 1930 року. Саме тоді вийшов на екрани фільм «Земля», щоб бути знятим з прокату через дев’ять днів. Реставрація картини Довженко-Центром здійснена власне на основі оригінальної версії 30-го року. Можливо, «ДахаБраха» повернула фільмові головне: автентичний український мелос, що найбільш адекватно відповідає духові музики Ревуцького, як «голосу» фільму.  

Текст: Олеся Найдюк

  • Що: Презентація музичного супроводу «ДахаБрахи» до фільму «Земля» Олександра Довженка
  • Коли: 24 листопада, о 16.00
  • Де: Національний музей «Меморіал жертв Голодомору», вхід вільний
Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *