«Чорне намисто» – жінкам-захисницям

«Чорне намисто»

17 вересня у Національній філармонії України відбудеться особливе аудіо-візуальне дійство «Чорне намисто». Під егідою Наталії Пономарчук, головної диригентки Київського камерного оркестру, прозвучать твори українських композиторок, Алли Загайкевич, Вікторії Польової, Любави Сидоренко і Ганни Гаврилець, а також буде представлено відео й інсталяції, авторкою яких є сучасна художниця Zinaida. Проєкт присвячено пам’яті про жінок – військових, волонтерок, цивільних, – які загинули у війні за свободу України. 

Занурення – чи не найточніше слово, що характеризує сутність цього незвичного проєкту. Занурення не лише у стихію мистецтва, де поєднаються звук і зображення, але й у культуру пам’яті як таку. Йдеться передовсім про ставлення до загиблих під час війни та їх вшанування, пов’язані з актуальною українською історією, осмисленням цієї історії. Говорячи про пам’ять, ми сьогодні маємо на увазі перш за все ціну свободи. Власне, навчитися осягнути цю ціну, усвідомити її як невід’ємну частину власної національної ідентичності – цій меті певно й служать такі проєкти, як «Чорне намисто». 

Вже у фойє філармонії буде розміщено банер з інсталяцією. «Чорне намисто» – одна із них, створена ще 2014 року. Авторка, українська художниця Zinaida, працює із сучасними інформаційними й комунікативними технологіями, проте натхнення черпає у давніх національних українських традиціях, архетипах, міфологемах; виняткову увагу приділяє візуалізації жіночого начала. Звідси – образ намиста, але не традиційного червоного, а чорного. Чорний – колір землі, також сакрального образу для українців, а поза тим, так матафорично зображено дух часу, який зараз переживаємо. 

Колонний зал стане місцем продовження відео-експозиції, великий екран буде розташовано прямо на сцені. Відео транслюватиметься синхронно із музикою. Наприклад, фінальний Хорал для струнних Ганни Гаврилець звучатиме на тлі роботи «Небесні квіти». І це символічно: Ганна Гаврилець відійшла у лютому цього року. 

Концертом «Чорне намисто» відкривається п’ятиденний фестиваль камерної музики «KVінтофест. Камерні акценти осені», що триватиме у філармонії із 17 по 21 вересня. 

 • Програма:
  Відео: «Чорна наречена 2014»,
 • «Виткані 2014»,
 • «Таїнство Чуркала 2022»
 • Інсталяція «Чорне намисто 2014»
 • Художниця – Zinaida
 • Алла Загайкевич – Cantos: Island для скрипки, альта, віолончелі та 15-ти струнних
 • Вікторія Польова – Камерна симфонія «Біле поховання» для гобоя і струнних
 • Любава Сидоренко – «Metabola» для камерного оркестру
 • Ганна Гаврилець – Хорал

Текст: Олеся Найдюк

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *