«Довгі розмови про зиму»

«Довгі розмови про зиму»

Концерт з такою назвою відбудеться 27 лютого в Відділі мистецтв Публічної бібліотеки Лесі Українки. Участь в ньому візьмуть Володимир Войт, бандура та Олег Скакун, труба. Незвичне поєднання інструментів, авжеж. Kyiv Daily почав розмову з музикантами саме про це.

Спочатку представимо музикантів:

Олег Скакун — артист оркестру Національного президентського оркестру , учасник міжнародного симфонічного оркестру «l’Culture orchestra».  

Володимир Войт — відомий бандурист, імпровізатор, грає в Українському народному Хорі імені Григорія Верьовки, композитор, автор-укладач численних збірок творів для бандури, заслужений артист України.

ОЛЕГ СКАКУН:

Репертуар для бандури та труби – це джаз, академічна музика, клезмер чи фольклор?

— Я раніше  не зустрічав поєднання бандури та труби, тож для мене це щось нове – синтез різних стилів. В основі, безумовно, сучасна музика, доповнена елементами академічного звучання. А оскільки у виконанні присутня імпровізація, можуть з’явитися й легкі джазові настрої, хоча вони не є домінантними. Це радше експериментальна музика, у якій традиційні та нові ідеї переосмислюються через нове звучання.

На концерті буде представлено акустичний експеримент — один із найскладніших творів для труби соло XX століття, написаний видатним італійським композитором Лучано Беріо для французького трубача Томаса Стівенса. Цікаво, що Sequenza X відрізняється від інших творів серії тим, що її виконання передбачає активне використання рояля з відкритою педаллю, що дозволяє інструменту резонувати на кожен звук труби, створюючи унікальний акустичний ефект.

Що означає «креативний музикант»? Про кого ви можете так сказати?

— Для мене це поняття означає набагато більше, ніж просто виконання музики. Це той, хто не обмежується рамками, а сміливо досліджує нові можливості, експериментує з стилем, звучанням, шукає власний музичний голос.

Можливо це імпровізатор, який миттєво реагує на музику в моменті, той хто завжди відкритий до творчих експериментів, ризикує, виходить за межі звичного та знаходить нестандартні рішення, які роблять його музику унікальною.

Як зараз для вас звучить Київ? З якою музикою він асоціюється?

— Я живу в передмісті Києва, де панує відносний спокій, але щодня працюю в самому місті. Київ звучить для мене масштабно та різнопланово: урбаністичний шум, стукіт трамвайних колій змішується зі звуками вуличних музикантів і мелодіями карильйона на Подолі, створюючи унікальний та своєрідний простір міста.

Яка музика підтримує вас зараз?

— Музика для мене зараз не стільки джерело підтримки, скільки спосіб переключити думки, втекти від буденності й зануритися в інший простір.

ВОЛОДИМИР ВОЙТ:

Розкажіть про репертуар для бандури та труби, що це – джаз? Академічна музика? Клезмерська музика або фольклор?

— Про існування такого репертуару не знаю. І взагалі, репертуар то специфічне поняття. Я грав з флейтою, гобоєм, сопілкою. З трубою я мав досвід гри на імпровізаційному вечорі в Нью-Йорку. Це був Frank London — відомий клезмер музикант. Крім Френка, того вечора також були зірки, такі як: Marc Ribot, улюблений гітарист Тома Вейтса, авангардний піаніст Anthony Coleman, поет та актор Bob Holman, бандуристи Юліян Китастий та Михайло Андрец. Ми грали дуетами, а потім усі разом. Планую незабаром викласти відео з NYC improv night на моєму YouTube каналі. Слідкуйте!

Концерт з Олегом — це і виклик, і експеримент, і демонстрація музичного знайомства. Наша музика для дуету спеціально створена або адаптована нами. Це дуетні версії творів, що існують, а також вільні та структуровані імпровізації. Також прозвучать соло і це будуть знакові твори для наших інструментів. Не розкриватиму секрету поки що.

Що для вас означає фраза «креативний музикант»? Про кого ви можете це сказати?

— Це той, хто слухає, що зараз є популярного в соцмережах, скоренько «знімає» і одразу сам собі каже: «я в тренді, я сучасний, публіка таке любить». Він гордий, а я сміюся.

Я досить скептичний до подібного епітета. Слово “музикант” мені виглядає вичерпним. 

Як зараз для вас звучить Київ? З якою музикою він у вас асоціюється?

— Київ звучить матом. Цим, як зауважила Ліна Костенко, молодь, і не лише, демонструє сміливість. А ще, тривогами, вибухами й ненавистю. Наша музика — це протилежність, тому ми запрошуємо прийти й розділити наше звучання.

Яка музика підтримує вас зараз?

— Це Християнська музика композитора Арва Пярта: Missa Syllabica, Magnificat, Vater unser та ін. Можу слухати її нескінченно. А ще подобається, коли молодь співає на тексти Жадана.

Автор фото Володимира Войта – Maňo Štrauch

  • Що: концерт «Довгі розмови про зиму»
  • Де: Відділ мистецтв Публічної бібліотеки імені Лесі Українки, вул. Велика Житомирська, 4
  • Коли: 27 лютого, о 18:00
Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *