У «Видавництві» вийшла книга-комікс «Стіна. Як я ріс за залізною завісою», її написав і намалював чеський художник, мультиплікатор Петер Сіс.
Анотації на обкладинці книги написані Вацлавом Гавелом, Мілошем Форманом і Томом Стоппардом — політиком, режисером, драматургом. Здавалося б – непоєднуване: як же це, історія, тоталітаризм і комікс? Але саме про нього в малюнках і небагатьох, але містких словах Петер Сіс розповідає про дитинство в радянській Чехословаччині, про зіткнення людини з тоталітарною системою, про власне звільнення, про виникнення і падіння берлінської стіни. Графіка Сіса викликає захоплення (не дарма ж отримав безліч нагород найвищого рівня за свої дитячі книги мультфільми!) І «рука в руку», з нею сприймається неймовірно важливий для розуміння історії текст. Який, до речі, побудований як розповідь тата своїм дітям по дорозі на концерт групи Beasty Boys, яка виступила колись за залізною завісою. З одного боку — дитинство, отроцтво, перші спроби малювати, захоплення рок-музикою, виступи в рок-групах, празька весна 1968, дозвіл на виїзд за кордон, а з іншого, — ідеологічний тиск, доноси, підслуховування, радянські танки на вулицях Праги, репресії. Читати, дивитися, слухати та говорити — відмінний спосіб вивчення історії, правда. Спробуйте.
«Коли мій десятирічний син Матєй прийшов зі школи і спитав, хороший я чи поганий американський поселенець, я вирішив, що маю пояснити дітям, звідки, власне, походжу, і спробувати розповісти про абсурдність режиму, в якому виростав. Це несмілива спроба нині описати дуже далекий і вже навіть не цікавий їм час».
Петер Сіс. «Стіна. За залізною завісою». — переклад Ірина Забіяка, К.: Видавництво «Видавництво». 56 ст.