Одразу три українськи події будуть представлені на найстаршому літературному фестивалі Ірландії — Listowel Writer’s Week 2024

Listowel Writer’s Week

Письменниці Софія Андрухович та Галина Буділова, режисерка Олеся Моргунець-Ісаєнко представлять українську сучасну культуру на найстаршому літературному фестивалі Ірландії Listowel Writer’s Week 2024. (Програма тут).

Українськи митці вперше беруть участь у Listowel Writer’s Week, це стало можливим завдяки партнерству недержавної організації NEWKD (Керрі, Ірландія) та організаторів фестивалю.

Українську програму відкриває показ документальної стрічки  авторки та продюсерки Олесі Моргунець-Ісаєнко «І кожна річка» (Cry my river). Фільм 2021 року охоплює всі регіони України та показує проблеми не лише річок, а всіх водойм узагалі.

««І кожна річка», фільм який став спочатку повномасштабного вторгнення в Україну, не просто еко-фільмом про проблеми річок, а й зафіксованою реальністю України до великої війні. Адже в кадрі є місця які наразі знаходяться на окупованих територіях, і взагалі невідомо що з ними, а частина була понівечена воєнними діями», — Олеся Могунець-Ісаєнко, продюсерка та авторка фільму.

Центральною  подією фестивалю стане розмова української письменниці Софії Андрухович та журналіста розслідувача Мелакі Брауна.

На цьому заході відома українська письменниця Софія Андрухович розмовлятиме з лауреатом Пулітцерівської преміі,  ірландським журналістом Мелакі Брауном. У центрі їхньої розмови будуть соціальні та екологічні наслідки конфлікту, як вони зображені в роботах Андрухович, з особливим акцентом на українському досвіді.  Софія також говоритиме про роман «Амадока» (2020), історію великого озера, яке колись вкривало частину сучасної України, і яке стане метафорою невловимості справедливості та історичної точності.  «Амадока» має вийти наступного року в перекладі англійською мовою.

Мелакі Браун  відомий журналіст New York Times, який започаткував розслідувальну журналістику. Він отримав Пулітцерівську премію у 2023 році за висвітлення війни в Україні та за фільм-розслідуванням, у якому названо російський підрозділ і командира, відповідальних за вбивство десятків мирних жителів у Бучі. Він також був у команді, яка отримала Пулітцерівську премію у 2020 році за викриття провини Росії у злочинах у всьому світі, включаючи бомбардування лікарень у Сирії.

«Для мене надзвичайно важлива можливість поговорити з Мелакі Брауном, відомим журналістом-розслідувачем, який був одним із перших західних журналістів, які потрапили в деокуповану Бучу після виведення російських військ, і який довгий час працював над розкриттям правди про війна Росії в Україні. Ми будемо говорити не лише про злочини та страждання, а й про життя мирних українських громадян під час війни, про зміни, які відбулися з країною та її народом за останні роки, про історію та спроби відновити її в приватній та колективній пам’яті, про свідомість, про культуру в часи катастроф і роль літератури», — письменниця Софія Андрухович.

Дитячу панель  на фестивалі представить українська дитяча письменниця Галина Буділова. Вона познайомить дітей з щойно перекладеними на англійську мову творами «Велетунські казки» та «Казки Снігового велета». Обидві книжки нещодавно вийшли в перекладі з української на англійську мову. Таку колаборацію здійснили авторка та організація NEWKD. Усі англомовні примірники будуть передані в бібліотеки Керрі, аби місцеві діти знайомились з українською літературою.

«Для мене дуже важливий переклад цих книг. Вони представляють відчуття нормальності, коли ми об’єднуємося, щоб врятувати планету, а не знищити її. Я хочу, щоб діти вірили, що вони мають силу зробити світ кращим. Я хочу, щоб вони зрозуміли, що великі зміни складаються з багатьох маленьких кроків, як пазл. І що кожна частина цього пазлу має значення. Кожен вибір має значення. І ми робимо ці маленькі вибори щодня. Ось про що мої «Екоказки про велетнів»,— каже дитяча письменниця Галина Буділова.

Фестиваль відкриється 29 травня і триватиме до 2 червня. Заснований в 1970 році, ця подія традиційно збирає літераторів та читачів з Ірландії, Європи та Америки і є знаковим майданчиком для презентації нових творів, дискусій, майстер класів, літературних конкурсів та безлічі культурних подій – кінопоказів, театральних та музичних постановок. Цього року на відкриття Listowel Writer’s Week 2024  прибуває президент Ірландії, поет, письменник та телеведучий Майкл Гіґґінс.

Посол України в Ірландії Лариса Герасько також відвідає фестиваль та відкриє дискусію Софії Андруховчи та Мелакі Брауна.

«Найважливіші речі в житті — це не речі, а зв’язки, які ми встановлюємо з іншими», — сказав ірландський письменник Джон Б. Кін. Письменницькі фестивалі – це місця, де можна встановити зв’язки з людьми через спільну любов до слів та ідей. Особливо це стосується фестивалю Listowel Writers Week Festival, де здатність літератури розважати, просвітлювати та викликати емоції втілюється в місті з автентичністю, що походить від району Північного Керрі, який є колискою багатьох великих письменників.

Ми раді принести в Керрі найкращу українською літературу та документалістику. Це дозволяє нам глибше зрозуміти українців, розширює кордони нашого сприйняття ситуації в Україні та світі», – Роберт Кері, програмний менеджер SICAP недержавної організації NEWKD.

Сімона Лангеманн, виконавча директорка Listowel Writers’ Week, зазначила: “Ми з нашим куратором Мартіном Д’яром дуже раділи, що цього року на Listowel Writer’s Week вдалось влаштували українські тематичні заходи. З початку війни у 2022 році Ірландія стала домом для багатьох громадян України. Ми раді запропонувати події, які можуть не тільки зацікавити членів нашої української спільноти, але й зв’язати їх із домом. Для мене надзвичайно важливо створити фестиваль, який буде різноманітним і інклюзивним, тому що з часом Ірландія стає все більш різноманітною. Тиждень письменників – це фестиваль, який має на меті запропонувати події для різних вікових груп, інтересів і походження. Для нас велика честь мати міжнародно визнану українську письменницю, як-от Софію Андрухвич, і дитячу письменницю Галину Буділову, яка розважає ірландських та українських дітей своїм заходом, а також показує український фільм «І кожна річка» Олесі Моргунець-Ісаєнко».

Контакт для ЗМІ: Наталія Красненкова +38 067 465 5426, +35387 3456 806, NataliaKrasnenkova@newkd.ie.

До речі, Наталія Красненкова балотується у раду графства Керрі у Ірландії, вибори вже 7 червня, побажаємо їй успіхів!

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *