Поліфонія марень Україною, або прем’єра опери «Вишиваний»

«Вишиваний»

1 і 2 жовтня на сцені Харківського оперного театру відбудеться прем’єра опери «Вишиваний. Король України», музику до якої створила Алла Загайкевич, а лібрето написав Сергій Жадан.

Прем’єру цього масштабного проєкту (у масовках задіяно до 200 осіб!) чекали ще у травні минулого року. Але пандемія внесла свої корективи. 

Загалом історія зі створенням та постановкою цієї опери виглядає як результат якихось збігів, часом дивовижних. 

Дивовижним (для наших музичних реалій) є те, що ініціатива створити сучасну українську оперу про романтизовану історичну постать австрійця Василя Вишиваного йшла «згори». Так, саме Почесний консул республіки Австрія у Харкові Всеволод Кожемяко (знаний український бізнесмен і меценат) запропонував зустрічну ідею керівникам ХНАТОБ імені Лисенка, коли ті прийшли до нього на аудієнцію стосовно тієї ж таки абстрактної сучасної опери. Був лютий 2017-го, щасливий докоронавірусний час. 

Фантастичним є те, що композиторка Алла Загайкевич під час одного свого концерту у Відні оселилася саме на тій вулиці, де 1947 року мешкав племінник імператора Франца Йосифа, Вільгельм фон Габсбург, він же Василь Вишиваний. Фантастичнішим за цю топографічно-локаційну риму може бути лише той факт, що на цій же вулиці жив близький друг Вишиваного, тоді студент Віденської консерваторії Роман Новосад, який, як виявилось, доводиться дідусем колишньому студентові Загайкевич Олексію Ретинському. Усе це стається з Аллою за півтора року до того, як вона отримала пропозицію написати музику до опери про Вишиваного. 

Пандемія, як сказано, поламала дати й дедлайни, зокрема, диригенткою опери початково мала бути зірка Оксана Линів. Планувалося, що на певному етапі музичне керівництво процесом Линів передасть штатний диригент ХНАТОБ Юрій Яковенко. Одначе у кінцевому результаті саме Яковенко (який 2011-го успішно поставив у Харкові оперу «Бестіарій» сучасного композитора Олександра Щетинського) залишається єдиним диригентом-постановником «Вишиваного». «2 роки. 2 роки цю партитуру вчив із солістами Диригент, – написала у своєму Facebook’у Алла Загайкевич. – Він знає її напам’ять. Всі голоси, всі партії. Це неймовірно. Ми лише долучаємося зі своїми семплами, патчами… розшаровуємо звуковий простір, забезпечуємо поліфонію марень Вишиваного, промальовуємо траєкторії його польотів поміж часами та світами».

Жовтнева афіша 146-го сезону Харківської опери кидає виклик заледве не всім українським театрам на тлі катастрофічної відсутності у їхньому репертуарі сучасної української опери (виняток – Львівська Національна опера, що анонсує на 25 листопада «Лиса Микиту» Івана Небесного). 

З іншого боку – певна іронія долі, що саме Харків, колишня столиця Радянської України, ініціює оперу про австрійського полковника Українських січових стрільців, який боровся і мріяв про зовсім іншу Україну.

Щоправда, «Вишиваний» Загайкевич-Жадана, судячи зі всього, цілком позбавлений національного пафосу у найбанальніших його проявах. Опера на так історична, як лірична. Творці проєкту нас інтригують кінематографічністю лібрето, що проявляється через «нелінійний монтаж» сюжетної лінії. Передбачають різноманітні сонористичні ефекти: як от, шум вітру, людське дихання, кашель (за однією з версій, Вишиваний помер від сухот у лікарні Лук’янівської тюрми міста Києва). Обіцяють грандіозне видовище із мінімумом зовнішньої дії, натомість на перший план виходять ті чи інші внутрішні психологічні процеси, порухи, переживання душі, марення. Режисер-постановник – Ростислав Держипільський.

  • Що: прем’єра опери «Вишиваний. Король України»
  • Коли: 1, 2 жовтня 2021 року.
  • Де: Харківський театр опери та балету, вул. Сумська, 25

Текст: Олеся Найдюк 

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *