Цікавий експеримент з однодумцями

Contrabass&co

Класична й академічна музика живе іншими історичними ритмами, ніж інші форми існування музики; її життєвий пульс звичайно повільний і розмірений, хоч і здатний часом прискорюватися до страшних темпів. 

Коріння класичної традиції занурені в темряву минулого, а некваплива і статечна історія налічує як мінімум століття. Концерт Contrabass & Co (а кожен учасник квартету — соліст) в KORA Late Night Show був дивний, зворушливий і швидкий. Про цей концерт (і про гру альтиста в команді) альтисткою Наталія Кулеба розповіла Kyiv Daily.

Щоб краще розуміти предмет розмови, включите запис концерту. Дивіться (на усміхнену Наталю Кулеба), слухайте, насолоджуйтесь.

Що для вас альт? Інструмент чи щось більше?

— Альт для мене як і для кожного професійного музиканта — це не просто інструмент, а частина моєї самоідентичності. Не уявляю себе в інакшій професії.

Contrabass&co

Що вам цікавіше — бароко або авангард?

— Я у свій час грала дуже довго в ансамблі сучасної музики Ukho, тому переграла багато сучасної музики, вже володію багатьма сучасними прийомами. З Бароко для мене все складніше, треба перечитувати багато літератури та розбиратися як все вірно грати. Зараз Бароко переживає підйом, багато цікавих проєктів.

Я зараз не про анекдотичні протистояння альтистів і скрипалів, але — альтисти, вони якісь — інтроверти? Добрі люди?

— Альтисти частіше всього дуже самокритичні й з почуттям гумору. Ну уявіть, що про інструмент який ви так любите і який звучить як людський голос море анекдотів і дуже часто не дуже розумних, треба вміти  абстрагуватись і іноді посміятись.

Про виконавські ресурси альтиста і ролі гендеру — кого серед альтистів більше — чоловіків чи жінок?

— Зараз, як і у всьому світі йде тенденція до того, щоб жінка реалізувалась і це чудово. Якось в альтистів можу назвати і жінок, і чоловіків відомих. Хоча, як солісти частіше звучать імена чоловіків. Як не крути, в житті їм простіше пробивати собі дорогу, особливо на пострадянському просторі де ще лишилися стереотипи що жінка йде в декрет і там роками має сидіти, а потім в неї міняється психіка і їй не до гри.

Contrabass&co

Для вас важливе визнання? Взагалі альтистам простіше в кар’єрному сенсі ніж скрипалям?

— Визнання це складне поняття. З одного боку звісно, важливо щоб твою працю достойно оцінили, а з іншого робити його самоціллю не можна. Добре, коли людина насолоджується тим, що робить і ще й отримує за це визнання. Альтистам простіше потрапити в оркестри й ансамблі, хороших знають ще з консерваторії, і часто організації дзвонять їм самі, щоб запропонувати їм роботу. А от в плані сольному звісно трохи важче.

Соло-альтист — це утопія, альтист — це скоріше командний гравець?

— Хороший альтист може реалізувати себе і як соло, так і в команді. Єдине що для соліста потрібно багато грати на концертах, щоб бути в так званій «сольній формі», або хоча б часто грати квартети та ансамблі, бо якщо ти пів року сидиш в оркестрі для тебе буде серйозним стресом і нагрузкою вийти на сцену грати щось з оркестром. Але це стосується не тільки альтистів.

Contrabass&co

Багато альтистів стають диригентами — чи є у вас такі плани?

— Я диригентом точно бути не планую, я дуже люблю грати.

Що значить для вас участь в Contrabass & Co? Це ж не те, що зазвичай потрібно від альтиста.

— Для мене участь в Contrabass&co це дуже цікавий експеримент з однодумцями. Квартет з контрабасом це взагалі оригінально, але і водночас трохи тяжче. От контрабасистам в плані сольного чи ансамблевого інструменту пробитися в люди дуже тяжко. А амбіції от в Юри (Юрій Приріз) є, і це чудово. Ми купуємо ноти, або робимо якісь обробки, щоб це можна було зіграти й гарно звучало. Сподіваюсь, після карантину ми зможемо заграти концерт з квінтетом Пендерецького, дуже сильний твір і написаний якраз для такого складу.

Contrabass&co

— Нагадаємо, що Kora Late Night Show 

  • це перша в Україні серія онлайн-концертів сучасної академічної, електронної і експериментальної музики ініційована арт-кубом KORA її засновниками композиторами і музикантами Maxim Kolomiiets і Дмитром Радзецьким.
  • в усіх глядачів буде можливість ставити запитання у прямому ефірі!
  • проект благодійний, тож наша команда буде надзвичайно вдячна вашим благодійним внескам, які у вас буде змога зробити під час прямого ефіру!
  • технічна підтримка: Lamo Ukranie lamo.com.ua
  • концерт-стрім пройде з унікальною технологією бінаурального звуку, який дозволяє вам відчути ефект присутності в концертному залі, вмикайте і приєднуйтесь
  • KORA Late Night Show #17: Ukiez — 24.03.2021 о 19.00.

Текст: Віка Федоріна

ФОТО: Алина Гармаш

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *