Міжнародний фестиваль про права людини DOCUDAYS UA-2021 у цьому році присвячується праву людини на здоров’я. В центрі уваги знаходяться глобальні та локальні зміни у суспільстві від початку пандемії.
18-й фестиваль (із повноліттям, дорогий!) документального кіно вже вдруге відбудеться в онлайн-форматі на платформі Docuspace: саме там транслюватимуться церемонії відкриття і закриття, фільми, Q&A із режисерами, онлайн-виставки та правозахисні дискусії. Але організаторі обіцяють відмінності від першого «пандемічного» фестивалю минулого року.
З 26 березня до 4 квітня покажуть 80 із 95 запланованих для показу фільмів. Перегляд окремих фільмів стане платним, це буде більше, аніж звична користувачам VOD-платформа (video on demand, відео за запитом), на кшталт Netflix.
На DocuSpace.org, як і на звичайний фестиваль, можна буде придбати абонемент, що надає право користуватися всіма можливостями сервісу з усієї території України, а можна купувати квитки на окремі фільми (передпродаж стартував 22 березня, ціна – від 30 до 90 гривень).
Усі звичні програми Docudays – Docu/Світ, Docu/Україна та Docu/Коротко – відбудуться в онлайн-форматі. Усіх їх традиційно оцінюватиме журі, яке, зокрема, обере переможця у номінації «Rights Now!» – за значний внесок у дискусію про людську гідність, свободу та рівність. У програмі Docu/Світ, яка традиційно користується популярністю через широку географію, якість фільмів та різноманітність тем відбудеться прем’єра нового фільму Аліни Горлової «Цей дощ ніколи не скінчиться» – режисерки фільму-переможця національного конкурсу Docudays-2018 «Явних проявів немає».
Тема Фестівалю-2021 звучить як «Повне одужання» – тобто йдеться про право людини на здоров’я. Організатори пропонують пильніше подивитися на те, як пандемія змінила кожного з нас та суспільство, й оцінити масштаб цих змін.
Саме про це — і головна програма фестивалю: п’ять фільмів, що розповідають історії про суспільство через медицину. Відкриє фестиваль стрічка «Колектив» румунського режисера Александра Нанау, що розповідає про масштабні корупційні схеми в румунській системі охорони здоровя, викриті місцевими журналістами. Буде і фільм із «батьківщини» вірусу, що змінив життя людства – стрічка «76 днів» режисерів Хао Ву, Вейші Ченя та Аноніма про «смерть і переродження» китайського міста на 76-денному локдауні.
У конкурсній програмі DOCU/УКРАЇНА змагатимуться п’ять учасників з потужними історіями:
- «Земля Івана» Андрія Лисецького, яка розповідає про одного з останніх народних художників України Івана Приходька;
- «Казка про Коника» Уляни Осовської та Дениса Страшного, героєм якої став колишній антирадянський активіст, а нині — монах у миру і художник Анатолій Лютюк;
- «Май далеко — май добре» Ганни Ярошевич, що звертається до особистої драми німця Мішеля, який розривається між коханням на батьківщині та порятунком буйволів у карпатських горах;
- «Рози. Фільм-кабаре» Ірени Стеценко досліджує вершини жанру сучасного кабаре, розкриваючи історії семи артисток інтелектуального фрік-кабаре Dakh Daughters Band;
- «Сіль з Бонневілю» Семена Мозгового розповідає про Назара та Макса, які загорілись ідеєю зробити найшвидший у світі мотоцикл Іж-49: їх шлях розпочнеться у маленькому гаражі на Святошині, а закінчиться у штаті ЮТА, США.
Також на глядачів чекає ретроспектива документального кіно Кшиштофа Кесльовського – саме цьому жанру до того, як почати знімати ігрові фільми («Декалог», «Три кольори») віддавав перевагу знаменитий польский режисер і володар «Золотого ведмедя». Показ відбудеться в партнерстві з Інститутом імені Адама Міцкевича, а курує програму польска режисерка Аґнешка Голланд, яка особисто товаришувала із Кесльовським і була його сценаристкою.
Фестиваль актуальної анімації та медіамистецтва Linoleum покаже на Docudays два блоки короткометражної анімації з усього світу, зокрема, про ментальні хвороби. Docu/Арт – іще одна позаконкурсна програма, в якій досліджується роль мистецтва в житті сучасної людини («Дім режисера» Марка Айзекса), непевна межа між правдою і вигадкою («Криміналістична манія» Хлої Ґалібер-Лене), а також документалістикою і фікцією («Останній лучник» Дасіль Манріке де Лара Міярес).
МАЙСТРИ – програма з п’яти документальних стрічок світового рівня, вже презентованих на престижних кінофестивалях. Зокрема, йдеться про стрічку «Без назви» визнаного класика документального кіно Міхаеля Ґлавоґґера, закінчену вже після його смерті його режисеркою монтажу Монікою Віллі.
Й ще раз:
- Коли: 24 березня — 4 квітня
- Де: DocuSpace.org
- Особливості онлайн-кіноттеатру
- Усі фільми