Поетичне щеплення

Meridian

«Слідами Целана» — це — фокусна тема цьогорічного фестивалю Meridian Czernowitz.

ХІ Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz пройде 4-6 вересня у Чернівцях. В умовах жорсткого карантину та внесення Чернівців до «червоної зони» організатори вирішили дещо змінити формат заходу задля безпеки його учасників, гостей і жителів міста. Отож фестиваль відбудеться онлайн. 

Сьогодні — офіційне відкриття фестивалюі. Сьогодні опівдні будуть сказані головні, офіційні, урочисті промови президента Meridian Czernowitz Святослава Померанцева та Ігоря Померанцева, співзасновника фестивалю. В цьому році вони прозвучать офлайн і онлайн. Як епіграф. Як слоган. Як віра в поезію і поетів.

Святослав Померанцев

Meridian

У ювіляра, чиє століття ми цього року відзначаємо, є вірш, у якому ліричний герой годує з руки осінь. Він годує її листям. Назва цього вірша звучить актуально: «Корона». Я чомусь упевнений, що йдеться про буковинську осінь. Поет із нею дружив, вона знала його в лице і чула шарудіння його чернеток. Є літератури, які вийшли із в’язниць і таборів або з шинелі – нехай гоголівської, але все одно шинелі. Наша – буковинська – література вийшла з осені. І тепер вона годує нас із руки віршами старих і нових класиків. Я – всього лише президент, тобто менеджер, а не поет. Але раз на рік буковинська осінь робить мені поетичне щеплення, і я вдячно його приймаю. Це добровільне щеплення, і я ділюся ним кожного вересня з усіма поетами, читачами, глядачами. Я вірю в медицину, але ще більше я вірю в поезію. Поет, якому цієї осені сповнюється сто років, пережив своїх сучасників і не має наміру покидати наших дітей та онуків. То як же нам не вірити в поезію?

Дякую. 

Ігор Померанцев

Meridian

Пані та панове!

Цього року багатьом із нас довелося надягнути маски і скасувати заплановані поїздки та виступи. Всі ми зазнали збитків. У виграші хіба що слова «корона», «дистанція», «епідемія», «вірус». Епідеміологи радять нам дотримуватися дистанції у два метри. Від Праги, Берліна, Відня до Чернівців – дистанція у тисячу кілометрів. Здається, ми, всупереч власній волі, надійно віддалені одні від одних і від вогнищ інфекції. Поети не гірше за епідеміологів знають ціну дистанції. Їхня поезія, на відміну від них самих, прагне звести дистанцію з читачем до нуля. Безстрашний читач знімає гігієнічну маску, читаючи вірші. Вони входять у читацьке поле зору, слуху, душі. Натхнення – це вдих і видих («натхнення» означає «вдихання наново», «нове дихання»). Тому читання віршів – це обмін диханням поета і читача. І немає у світі такої сили, яка стала б на шляху в цього повітрообміну. Вцілілий в Освєнцимі італійський поет Прімо Леві якось зауважив, що він носить у собі «Фугу смерті» як вірус. Що ж це за вірус? На мою думку, це вірус пам’яті. Вона – пам’ять – тривожить, болить, позбавляє сну. Але без цього вірусу не було би поетів, поезії та її читачів. Я сподіваюся, що від цього вірусу не існує ні ліків, ні вакцини. Нам вони не потрібні.

Дякую за увагу. Носимо маски. Дотримуємося дистанції*.

*Переклад українською мовою Олександра Бойченка

Усі події транслюватимуться на офіційній сторінці Meridian Czernowitz у Facebook та сторінці медіапартнера фестивалю  — Суспільне: Буковина. 

Учасниками Meridian Czernowitz (офлайн і онлайн) стануть близько 30 митців із 5 країн. Зокрема: Маттіас Бут, Нора Боссонг, Ульріке Альмут Зандіг, Надя Кюхенмайстер (Німеччина); Ріхард Валл (Австрія); Інгрід Фіхтнер, Рольф Германн (Швейцарія); Тал Нітзан, Яель Глоберман (Ізраїль); Юрій Андрухович, Таня Малярчук, Сергій Жадан, Святослав Вакарчук, Софія Андрухович, Андрій Любка, Юрій Іздрик, Олесь Ільченко, Петро Рихло, Марк Бєлорусець, Олександр Бойченко та ін. Усі виступи можна буде переглянути онлайн, а за участю українських письменників відбудуться автограф-сесії та неформальне спілкування біля пам’ятника (не)відомому поету з дотриманням усіх карантинних норм. 

Програма фестивалю.

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *